KULINARIA WIZYTÓWKĄ REGIONÓW TURYSTYCZNYCH

mrot-turniej-smakow-zamek-liw4 kwietnia 2017 roku w kampusie Grupy Uczelni Vistula odbędzie się konferencja naukowa pt. "Kulinaria wizytówką regionów turystycznych", która będzie poświęcona wykorzystaniu kulinariów w rozwoju turystycznym regionów połączona z degustacją produktów i potraw regionalnych z Polski i innych krajów.


Grupa Uczelni Vistula jako najbardziej umiędzynarodowiona grupa uczelni w Polsce, chce przybliżyć uczestnikom konferencji dziedzictwo kulinarne regionów całego świata, zaprezentować prace naukowe na ten temat i umożliwić wymianę poglądów odnoście kierunków i perspektyw wykorzystania kulinariów w rozwoju turystycznym regionów.

Panele tematyczne będą dotyczyć tradycji kulinarnych w Polsce i na świecie, produktów regionalnych, turystyki kulinarnej i jej organizacji oraz możliwości wykorzystania potencjału kulinarnego do tworzenia oferty turystycznej.

Wśród uczestników będą m.in. przedstawiciele organizacji turystycznych, właściciele gospodarstw agroturystycznych, restauracji, hoteli i biur podróży, nauczyciele akademiccy i studenci uczelni wyższych, a także uczniowie i nauczyciele szkół gastronomicznych.

Szczegółowy program konferencji jest TUTAJ

Zgłoszenia udziału poprzez formularz znajdujący się TUTAJ

mrot-turniej-smakow-zamek-liw
Fot. J.A.Kwiatkowski/GoodPress
Źródło: sgtir.edu.pl