TRENDY W GASTRONOMII W 2017 ROKU

mrot-trendy-w-gastronomii-2017-restaurant-food-pexels-photoWegetariańskie jedzenie, dania bezglutenowe, wszechobecne burgery, hummus, tanie przekąski do alkoholi – taka m.in. oferta towarzyszyła nam w ubiegłym roku, gdy odwiedzaliśmy restauracje w wielu miastach. Jednak zapotrzebowanie klientów zmienia się podobnie jak moda, dlatego w tym roku będziemy wypatrywać zupełnie nowych, świeżych pomysłów na żywienie się na mieście.


Co jest trendem odchodzącym, a co warto zaproponować gościom w swoim lokalu już teraz, by sprostać ich oczekiwaniom? Gdyby spojrzeć na menu wielu restauracji, można by stwierdzić, że część z nich ostatnimi czasy skupiło się na podążaniu za modą, która – choć wdzięczna, bo przekładała się na zainteresowanie gości – równie szybko zaczyna ich męczyć. Na każdym kroku mieliśmy restaurację oferującą burgery – zarówno te klasyczne, jak i w wersji wegetariańskiej; w menu rzucały nam się w oczy dania bezglutenowe, na wagę, gdzie cena po przeliczeniu na porcję na talerzu wielokrotnie nas szokowała; mocno wystylizowane cukiernie, których ogromne ceny i mikroporcje potrafiły nas skutecznie leczyć z ochoty na słodkości; aż trafialiśmy do lokali z przekąskami, gdzie ceny były tak niskie jak jakość – najczęściej usprawiedliwioną szyldem powołującym się na lokal z okresu PRL.

 

                                           mrot-mazowsze-gastronomia-nowe-menu

Przyszła jednak pora na zmiany! Goście ruszyli do restauracji z zupełnie nowymi oczekiwaniami, które z pewnością pokazują, jak bardzo zmienia się ich świadomość przy dokonywaniu wyborów – nie tylko tych kulinarnych, ale też estetycznych. Jedną z najlepszych informacji, która z pewnością ucieszy wielu restauratorów jest fakt, iż konsumenci coraz chętniej wychodzą z domu i przeznaczają konkretne kwoty (wyższe niż dotychczas) na wydatki związane z rozrywką takie, jak np. kino czy właśnie restauracja. Niemniej jednak, wraz ze wzrostem funduszy przeznaczanych na spędzanie czasu poza domem, zaczęły rosnąć oczekiwania. Wynika to między innymi ze wzrostu poziomu wiedzy o tym, jak i gdzie najlepiej wydać pieniądze. Konsumenci decydując się na przeznaczenie jakiejś kwoty na rozrywkę, dokładnie analizują, jakie miejsce przyniesie im największą satysfakcję. Choć wydają więcej niż w ubiegłych latach, każdą złotówkę oglądają dwa razy.

Co to oznacza dla restauratorów? Jedną z podstawowych zasad, którymi kierują się goście, jest wysoka jakość obsługi i dań, które chcą zamawiać w restauracji. Jeśli dotąd nie była, to z pewnością powinna zacząć być ona wyznawana także przez właścicieli lokali. Dziś klienci decydując się na daną restaurację, oczekują przede wszystkim...

 

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów e-restauracja.com

 

Autorką mateiału jest Anna Dębska - redaktor naczelna www.GdzieZjesc.info, jednego z największych przewodników po dobrych restauracjach w Polsce oraz współwłaściciel agencji AFMedia.pl.

 


mrot-trendy-w-gastronomii-2017-restaurant-food-pexels-photo
Zdjęcie: Pexels
Źródło: e-restauracja.com