PRZEWODNIK MICHELIN POLECA WARSZAWSKIE RESTAURACJE

mrot-mazowsze-przewodnik-michelin-2017Warszawskie restauracje Atelier Amaro i Senses utrzymały Gwiazdki Michelin. W najnowszym wydaniu Czerwonego Przewodnika Michelin „Main Cities of Europe 2017” warszawskie lokale Brasserie Warszawska, Kieliszki na Próżnej (dołączył w tym roku do zestawienia) i Butchery and Wine zdobywają wyróżnienie Bib Gourmand przyznawane za korzystny stosunek jakości potraw do ich ceny.


Inspektorzy Michelin docenili restaurację Kieliszki na Próżnej, która w tym roku dołączyła do rankingu, za lekką kuchnię będącą nowoczesną interpretacją klasycznych polskich dań. Innym lokalem, który po raz pierwszy znalazł się w Czerwonym Przewodniku Michelin, jest warszawskie Rozbrat 20 Bakery & Wine Corner polecane przez inspektorów m.in. za proste europejskie dania oraz pieczywo.

Dla restauratorów z całego świata już samo znalezienie się w przewodniku „Main Cities of Europe” jest dużym sukcesem. W tegorocznej edycji uwzględniono 53 restauracje z Polski – 29 z Warszawy oraz 24 z Krakowa. O ile w przypadku krakowskich lokali zestawienie pozostało bez zmian w porównaniu z rokiem ubiegłym, to w Warszawie do rankingu dołączyły dwa nowe miejsca, zaś jedno z niego wypadło. Tak więc sumarycznie liczba polskich restauracji obecnych z Przewodniku zwiększyła się nieznacznie. Zmiany na liście wynikają z charakteru pracy inspektorów Michelin, którzy co roku weryfikują swoje oceny.

Gwiazdka Michelin niezmiennie od wielu lat jest uznawana za najwyższe wyróżnienie sztuki kulinarnej i jednocześnie stanowi marzenie właścicieli restauracji. Uwzględnienie lokalu w przewodniku to decyzja inspektorów Michelin, którzy opiniują i przygotowują rekomendacje. Wizyty inspektorów są zawsze anonimowe, aby zapewnić najwyższą wiarygodność i obiektywizm oceny. Inspektor może ujawnić swoją tożsamość, jednak dopiero po uregulowaniu rachunku. W przeciwieństwie do Gwiazdek Michelin, które przyznawane są kolegialnie, decyzję o umieszczeniu restauracji w przewodniku może podjąć jeden inspektor.

W przewodniku „Main Cities of Europe” restauracjom przyznawane są następujące symbole:
- Gwiazdki Michelin – za walory smakowe potraw (od jednej do trzech gwiazdek)
- Sztućce (Łyżka & Widelec) – za wystrój, jakość obsługi, atmosferę lokalu (od jednego do pięciu sztućców)
- Bib Gourmand – za stosunek jakości do ceny

Jedna Gwiazdka Michelin oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie to rewelacyjna kuchnia warta odwiedzenia, a trzy – wyjątkowa kuchnia warta specjalnej podróży. Decyzję o uhonorowaniu tym najbardziej prestiżowym tytułem podejmuje kolegialnie aż trzech inspektorów Michelin. Osobnym wyróżnieniem przyznawanym restauracjom jest Wschodząca Gwiazdka, która oznacza bardzo duże szanse na zdobycie właściwego symbolu w latach kolejnych. Tak właśnie było w przypadku warszawskiej restauracji Atelier Amaro, która rok po otrzymaniu Wschodzącej Gwiazdki zdobyła pełnoprawny tytuł.

Tegoroczna edycja przewodnika „Main Cities of Europe” opisuje w sumie 2 332 restauracji z 44 największych miast w 20 krajach Europy.

 

imt24-warszawa- przewodnik-michelin-2017


Zdjęcie: J.A.Kwiatkowski
Źródło: www.e-restauracja.com