IV MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ SMAKÓW NA ZAMKU W LIWIE

mrot-turniej-smakow-zamek-liw-szczudlarzeFestiwal kuchni na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego - w otoczeniu nieskażonej przyrody, u podnóża Zamku w Liwie, znów będzie można odkrywać smaki Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W tym roku, po raz pierwszy pojawi się podczas imprezy dwoje wyjątkowych gości specjalnych – Jan Kuroń i Joanna Jakubiuk.


Impreza nagrodzona certyfikatem „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2016” odbędzie się już po raz czwarty 25 czerwca 2017 na Zamku w Liwie.  Podczas turnieju będzie możliwość degustacji oraz zakupu produktów i dań z kuchni: mazowieckiej, podlaskiej, litewskiej, tatarskiej oraz naturalnych przypraw i wyrobów ekologicznych.  

Na odwiedzających, oprócz kiermaszu rękodzieła i produktów regionalnych, czeka wiele atrakcji. W programie przewidziane  m.in. warsztaty zielarskie oraz spacer z zielarką. Warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych: warsztaty lalkarskie i tkackie oraz robienia kwiatków z bibuły, warsztaty garncarskie. Na scenie zagoszczą artyści m.in. Kapela Łochowska oraz ZPiT Sokołowianie, który poprowadzi również warsztaty tańców podlaskich.  Na podzamczu nie zabraknie również zabaw rycerskich i pokazu walk.

Podczas Turnieju odbywają się konkursy kulinarne na najsmaczniejszą potrawę ze Szlaku WGL oraz na "Gościniec z podróży", czyli kulinarny podarunek ze Szlaku WGL. Udział w konkursach mogą wziąć osoby prywatne, koła gospodyń czy stowarzyszenia z powiatów leżących na szlaku Wielki Gościniec Litewski. Zgłoszone dania będą oceniać m.in. Jan Kuroń – szef kuchni i Joanna Jakubiuk – znawczyni kuchni regionalnej głównie podlaskiej. Zgłoszenia konkursowe prosimy przesyłać do 12 czerwca 2017 r. na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   lub pocztą na adres: Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, ul. Batorego 2, 07-100 Liw. Telefon kontaktowy: +48 536 838 500. Karty zgłoszeniowe oraz regulaminy są do pobrania na stronie internetowej: wielkigoscinieclitewski.pl

Jednak główną rolę odgrywać będą kulinaria, dlatego już dziś zapraszamy na pokaz robienia masła centryfugą i pokaz pszczelarski. Stałym punktem programu jest pokaz robienia sękacza oraz lepienia pierogów. Nowością będą warsztaty zielarskie i spacer w poszukiwaniu jadalnych ziół.

Nieodłączną częścią imprezy  jest  akcja "Śniadanie nad Liwcem" czyli piknik śniadaniowy nad rzeką Liwiec, na który zapraszamy rodziny z dziećmi. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.


mrot-turniej-smakow-zamek-liw-szczudlarze
Źródło i zdjęcia: www.WielkiGosciniecLitewski.pl