AKCJA MSIT - BEZPIECZNA WODA

mrot-bezpieczna-wodaMinisterstwo Sportu i Turystyki w bieżącym roku realizuje szóstą edycję akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczna Woda”. Akcja jest skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej oraz ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Promuje zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, w wodzie i na wodzie, zarówno podczas letniego wypoczynku, jak i w miesiącach, kiedy woda zamarza.


Zanim rojne tłumy wypełnią plaże, baseny i kąpieliska, Ministerstwo Sportu i Turystyki popularyzuje broszurę „Bezpieczna woda”. Autorom poradnika udało się w sposób skrótowy, a jednocześnie trafiający do wyobraźni, opracować najważniejsze praktyczne rady dotyczące postępowania w najbardziej typowych, ale i mniej częstych, sytuacjach towarzyszących przede wszystkim letnim wakacjom nad wodą. Nie nudzą, nie straszą i nie nakazują. Zbiór zasad, choć dość długi, łatwo się czyta, i co najważniejsze, treść zostaje w głowach, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Zabawne ilustracje skojarzeniowo utrwalają wiedzę. Poradnik najlepiej przeczytać od deski do deski, ale niekoniecznie. Wraca się do niego chętnie, skupiając uwagę na konkretnych rozdziałach stosownie do okoliczności. Wiele z rad, przestróg i wskazówek zachęca do głębszego zainteresowania i pogłębienia wiadomości, na przykład dlaczego pewne czynności przed wejściem do wody są zalecane, a inne zdecydowanie odradzane. Duża część zasad ma charakter elementarny, podstawowy i oczywisty, służy wyłącznie przypomnieniu. Słusznie, bo w przypadku bezpieczeństwa nad wodą nic nie jest do końca oczywiste. Pomimo, że o wielu prawidłowościach człowiek wie, to często je lekceważy. Choćby te, o których mówią pierwsze rozdziały. Co powinno się zabrać ze sobą idąc nad wodę i do jakich przyjętych reguł zachowania należy się stosować będąc na pływalni czy otwartym kąpielisku, co zrobić przed kąpielą, jakie warunki jej sprzyjają, kiedy lepiej do wody nie wchodzić i kiedy najwyższy czas z niej wyjść, jak bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych, jak postąpić, gdy ciało jest przegrzane, lub odwrotnie, wyziębione. Pouczająca jest garść wskazówek przydatnych, kiedy zaskakująco coś się złego przydarza. Czasem możemy sobie pomóc sami, na przykład likwidując skurcz mięśnia, albo przyjść z szybką pomocą komuś innemu, ale zdarza się, że to nie wystarcza, i musimy skutecznie wezwać na pomoc ratownika, czy komunikatywnie przekazać informacje dyżurnemu przyjmującemu zgłoszenia pod numerem europejskiego telefonu bezpieczeństwa.

Bardziej z ciekawości, niż potrzeby czytelnik przed letnimi wakacjami, zgłębia rozdziały poświęcone tematyce zachowania na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Z drugiej jednak strony, podczas upalnych miesięcy wakacyjnych, opis ratowania się z nieprzewidzianej kąpieli w lodowatej wodzie, gdy lód kruszy się pod stopami – może czytelnika zmrozić przynosząc chwilową ulgę w skwarnym dniu, ale tym bardziej wyraziście zapaść w pamięć.

Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje letnią edycję Akcji „Bezpieczna Woda” we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy wsparciu Polskiej Organizacji Turystycznej, Komendy Głównej Policji, Centrum Turystyki Wodnej PTTK.

 

mrot-msit-plakat-bezpieczna-woda
Grafika: MSiT
Zdjęcie startowe: J.A.Kwiatkowski/GoodPress
Źródło: AktualnosciTurystyczne.pl