GRY MIEJSKIE CORAZ POPULARNIESZE

mrot-plot-płock-quest-grafika-graWislaQuesty i gry miejskie są coraz popularniejszą formą zwiedzania, a w konsekwencji pojawiają się coraz szerzej jak Mazowsze długie i szerokie. Tym razem Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza do samodzielnego odkrywania, w ramach gry miejskiej pt. "Od wieków płynąca…” kulturalno-historycznego, wiślanego dziedzictwa Książęcego Miasta Płocka.

 

W ramach przemieszczania się (suchą stopą) wzdłuż rzeki oraz wpisywania w wolne pola krzyżówki odpowiednich liter i cyfr, uczestnicy poznają ciekawostki dotyczące historycznych związków i zależności między miastem, a rzeką.

 

Wisła na trwałe splotła się z dziejami Płocka, od wieków pełniąc rozliczne funkcje gospodarcze i kulturowe. Już w epoce piastowskiej rzeka ta stanowiła ważną arterię handlową. Gdy w XVI stuleciu stała się jednym z najbardziej wykorzystywanych wodnych szlaków śródlądowych Europy, mający wówczas udział w handlu zbożem, drewnem i solą płocki gród wyraźnie zacieśnił relacje miasto - rzeka. Stojące nad brzegiem skarpy, dwa zabytkowe spichlerze z XIX wieku przypominają o tej koniunkturze gospodarczej. W podobnym okresie, co zachowane spichlerze powstała też pierwsza przeprawa przez Wisłę, czyli tzw. most łyżwowy, który na zimę rozpinano i odholowywano do specjalnie wybudowanego portu. Po przyłączeniu, w pocz. XX wieku do Płocka Radziwia, tam - na lewobrzeżnej stronie Wisły rozpoczęto budowę portu handlowego i rozwijano warsztaty szkutnicze. Prywatne warsztaty, gdzie konstruowano drewniane krypy, baty i barki były zalążkiem Płockiej Stoczni Rzecznej, która po rozbudowie w latach 60., stała się największym zakładem w kraju produkującym tabor rzeczny. Obecnie płockie nabrzeże, to obszar o dużym potencjale rekreacyjnym i turystycznym, z takimi elementami, jak: kąpielisko "Sobótka", port jachtowy "Morka", kompleks sportowy Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, przystanie żeglarskie, ścieżki spacerowe i molo.

 

 

mrot-plot-płock-grafika-graWisla17  

Źródło i grafika: Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna