NAJBARDZIEJ ROWEROWE MIASTO W POLSCE

mrot-warszawa-roweryWarszawa ma najwięcej dróg rowerowych w Polsce. Stolica w rowerowej infrastrukturze wyprzedza drugi Wrocław o dwie długości. Takie warunki z pewnością przyciągają fanów dwóch kółek z kraju i zagranicy oraz dają nowe możliwości zwiedzania Warszawy.


W Warszawie w tej chwili jest dokładnie 499 kilometrów ścieżek rowerowych, a w do końca roku oddanych zostanie kolejne 50 km. W sumie, w ciągu najbliższych lat infrastruktura dla cyklistów może rozrosnąć się do ponad tysiąca kilometrów tras. Choć jest to najwyższy wynik w Polsce, Warszawie ciągle daleko do Kopenhagi, Amsterdamu czy Berlina. Nie chodzi jednak o długość tras, ale o skompletowanie jednolitej sieci. To, jako główny cel, postawił sobie ZDM, który "łata" braki w stołecznej mapie.

- Dla nas najbardziej liczy się jakość i spójność tras. Zależy nam na tym, aby ścieżki były budowane w długich ciągach i nie były przerywane - tłumaczył dla PAP-u Mikołaj Pieńkos z Urzędu m.st. Warszawy. - Ruch rowerowy co roku rośnie o nawet 20 proc., w związku z tym i sieć dróg rowerowych powinna się rozwijać. W ciągu ostatnich czterech lat w Warszawie powstało 200 km ścieżek rowerowych - dodaje.

Warszawa chce obecnie rozwijać nie tylko sieć wewnętrzną, ale także ścieżki które łączą obwodowe dzielnice i pobliskie miasta. W najbliższym czasie realizowane będzie 330 km tras za prawie 340 mln zł. Dzięki temu dotrzemy do Marek, Łomianek czy Konstancina. W przyszłości takich "łączników" pomiędzy miastami metropolii Warszawskiej ma powstać więcej, bo aż 1,1 tys. km dróg.


mrot-warszawa-rowery
Zdjęcie: J.A.Kwiatkowski/GoodPress
Źródło: warszawa.naszemiasto.pl