RELACJA Z PIKNIKU HUSARSKIEGO POD PATRONATEM MROT

mrot-piknik-husarski-pultusk-2017-5Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna była jednym z patronów Pikniku Husarskiego na zamku w Pułtusku. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Frekwencja wyniosła ponad pięć tysięcy osób a wśród widowni byli zarówno mieszkańcy Pułtuska jak i turyści z całej Polski.


Niezmiernie cieszy fakt, że dużą część widowni stanowiły rodziny z dziećmi, które zamiast korzystać ze smartfonów i tabletów wolały nauczyć się strzelać z łuku a później bacznie obserwować wraz z opiekunami poczynania chorągwi husarskich.

Takie wydarzenia jak IV Dzień Tradycji Rzeczypospolitej pomagają w utrwalaniu w społeczeństwie tożsamości narodowej. Obecny na wydarzeniu Minister Henryk Kowalczyk mówił, że Piknik Husarski jako żywa lekcja historii – „to najlepszy sposób przekazywania historii, uczenia historii. Żaden podręcznik, żadne opowiadanie nie sprawi tyle co żywy obraz, pokazy i emocje z nimi związane”.

Jednak nie samą husarią stała Rzeczypospolita i tak również było podczas Pikniku Husarskiego, gdzie pieśni patriotyczne wykonał Lech Makowiecki z zespołem „Zayazd”. Zwieńczeniem IV Dnia Tradycji Rzeczypospolitej był koncert fortepianowy Marianny Humeckiej, która w zapełnionej, pięknie oświetlonej Sali Koncertowej pułtuskiego zamku wykonała utwory Fryderyka Chopina.

Zwycięzcą IV Ogólnopolskiego Turnieju Husarskiego "O Pierścień Lwa Lechistanu – Króla Jana III”, a zarazem Mistrzem Polski został pan Andrzej Mroziński. Drugie miejsce Paweł Kramasz na koniu Wezyr. Trzecie miejsce - Adam Firyn na koniu Wicek.

Kilka tysięcy osób wzięło udział w obchodach IV Dni Tradycji Rzeczypospolitej. Jak obiecuje Pan Michał Kisiel - Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku, za rok w jubileuszowej edycji, zobaczymy najprawdopodobniej widowisko marzenie - stukonną husarię, która zaprezentuje w Pułtusku prawdziwą szarżę.

 

mrot-piknik-husarski-pultusk-2017-1

 

mrot-piknik-husarski-pultusk-2017-2

 

mrot-piknik-husarski-pultusk-2017-3

 

mrot-piknik-husarski-pultusk-2017-4

 

mrot-piknik-husarski-pultusk-2017-6

 

mrot-piknik-husarski-pultusk-2017-5


Zdjęcia: Dominik Gregajdys