• Forum rozwoju Mazowsza

REWITALIZACJA ZAMKU W LIWIE

mrot-odrestaurowanie-zamek-liwZamek Książąt Mazowieckich w Liwie czeka gruntowna przebudowa i modernizacja. Umożliwi je wsparcie z budżetu Mazowsza przyznane przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. To kolejny zabytek, który będzie świecił nowym blaskiem na szlakach turystycznych Mazowsza.


Powstanie nowy most zwodzony, odbudowane mury, oczyszczone piwnice. Dzięki tym pracom liwski kompleks będzie nawiązywał do historycznego układu z tzw. przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym.

– Poprzez tę inwestycję chcemy nie tylko przywrócić zamkowi i jego otoczeniu dawny blask, ale przede wszystkim poszerzyć naszą ofertę kulturalną i edukacyjną. Liczymy, że uda nam się przystosować go do potrzeb i oczekiwań odwiedzających nas turystów – wymienia Roman Postek, dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.

Zaplanowane prace będą polegały na rekonstrukcji mostu zwodzonego z pomostem prowadzącym na przygródek oraz pomostu – zbudowanego na palach – prowadzącego do zamku. Projekt zakłada także renowację murów zamku wraz z odtworzeniem ich brakującej części, rewitalizację gotyckich piwnic, a także budowę przystani kajakowej, przenośnych wiat drewnianych, placu zabaw dla dzieci (w stylizacji średniowiecznej) oraz wytyczenia pola namiotowego.

Koszt inwestycji to ponad 4,7 mln zł. Środki w całości pochodzą z budżetu Mazowsza. Zakończenie inwestycji zaplanowano na czwarty kwartał przyszłego roku.


mrot-odrestaurowanie-zamek-liw
Grafika: Wojciech Florczykiewicz
Źródło: Mazovia.pl