• Forum rozwoju Mazowsza

MUZEUM WSI RADOMSKIEJ CORAZ PIĘKNIEJSZE

mrot-muzeum-wsi-radomskiejMuzeum Wsi Radomskiej od lat realizuje projekty z unijnym dofinansowaniem. Do tej pory, dzięki wsparciu z UE udało się rozbudować i unowocześnić infrastrukturę, przeprowadzić prace konserwatorskie, zaprezentować nową ofertę edukacyjną i rekreacyjną. Decyzją Zarządu województwa mazowieckiego skansen otrzyma ponad 3 mln zł wsparcia na kolejne inwestycje.


Jakie prace?

Nowe dachy ze strzechy zyskają budynki stodół z Iłży, Mąkosów Nowych i Skaryszewa, obory z Zawady Starej, chałupy z Trzemchy Dolnej. Remont przejdzie kościół z Wolanowa. Prace konserwatorskie obejmą m.in. mensy ołtarzy bocznych, chór oraz kruchtę zachodnią. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dopełnieniem inwestycji będzie zakup i montaż organów kościelnych, co  umożliwi organizowanie w przyszłości koncertów. Kolejny etap inwestycji to wykonanie i montaż zabytkowych dzwonów w dzwonnicy z Wielgiego, a także modernizacja pawilonu ekspozycyjnego wraz z kupnem kiosku multimedialnego do prezentacji audiowizualnych.

Modernizację przejdą też budynek kasy biletowej i toalety. Przy wjeździe do skansenu pojawią się parkometry, przed budynkiem kasy – biletomaty oraz kiosk multimedialny.

Atrakcje dla najmłodszych

Z myślą o nich powstanie „Mała wioska” – obszar relaksacyjno-edukacyjny. Będzie to stylizowana, dostosowana do wzrostu dzieci zagroda wiejska (w mniejszej skali), z tradycyjnym wyposażeniem. Odbywać się w niej będą lekcje i warsztaty muzealne. Powstanie również plac zabaw oraz miejsce do odpoczynku.

Umowę na dofinansowanie projektu podpisali członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek-Nowak.

– Muzeum Wsi Radomskiej robi się coraz piękniejsze i przyjazne dla każdej grupy wiekowej. Nowe atrakcje i projekty, w których realizacji pomogły unijne środki na pewno zachęcą najmłodszych oraz ich rodziny do spędzania czasu w radomskim skansenie – podkreślił członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Muzeum Wsi Radomskiej

To jeden z najciekawszych skansenów w kraju. Od 41 lat przyciąga zwiedzających nie tylko imponującymi zbiorami, lecz także bogatym kalendarzem imprez. Na kilkudziesięciu hektarach znajduje się 70 perełek dawnego budownictwa wiejskiego – chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie, wiatraki i młyny wodne. Muzeum posia­da również ponad 16 tys. eksponatów ruchomych. Na szczególną uwagę zasługują kolekcje: pojazdów, maszyn rolniczych, uli i narzędzi pszczelarskich, a także tkanin i sztuki ludowej.

fb-mrot-muzeum-wsi-radomskiej
Zdjęcia: Karol Wikło
Źródło: Mazovia.pl