MAZOWSZE PO RAZ 10. NA TARGACH AGROTRAVEL

mrot-agrotravel-targi-kielce-2018W dniach 20-22 kwietnia odbędą się dziesiąte jubileuszowe Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Aktywnej AGROTRAVEL & Active Life w Kielcach. Zapraszamy serdecznie na targi a na nich nich także na stoisko Województwa Mazowieckiego.


Sięgnęliśmy do archiwów i okazuje się, że jesteśmy tu jako Mazowsze obecni od samego początku. Od dziesięciu lat. Widząc w tych targach dobry instrument wsparcia i promocji turystyki wiejskiej i agroturystyki. Pokazując wiele mazowieckich projektów, atrakcji i pomysłów. Zdobywając uznanie zwiedzających, ale także organizatorów w postaci nagród i wyróżnień.

W 2009 roku zadebiutowaliśmy niewielkim stoiskiem zapełnionym przez mazowieckie samorządy. Pokazaliśmy m.in. projekt „Mazowsze Chopina”. Stawialiśmy pierwsze targowe kroki w Kielcach, ale chyba nasza nieporadność przypadła organizatorom do gustu. Bo wręczyli nam na I Targach Agrotravel wyróżnienie za prezentację targową.

Rok 2010 i druga edycja to czas szczególny, bo ze względu na tragiczną katastrofę lotniczą nie mogły być radosne i rozśpiewane. Przywieźliśmy do Kielc trzy Lokalne Grupy Działania, kilku artystów ludowych i zespoły folklorystyczne, które ostatecznie, co zrozumiałe, nie pokazały swojego kunsztu na scenie kultury.  

Nasza obecność na Agrotravel w 2011 roku zaznaczona była kajakami, konkursem Koło Fortuny i wspaniałym młodym artystą z Kurpiów Karolem Samselem. Młodzieniec wraz
z ojcem wyróżnieni zostali za najciekawszy produkt agroturystyczny, ciekawe co dziś u nich słychać (oprócz oczywiście doświadczenia siedmiu kolejnych lat).

W 2012 roku postawiliśmy na oryginalność stoiska. Sześć wysp specjalnych (Radom, Siedlce, Ostrołęka, Ciechanów, Płock i Warszawa) a goście unosząc wzrok mogli zobaczyć wielkoformatowy wydruk mapy naszego regionu z najciekawszymi propozycjami turystycznymi.  Ponad 60 osób promowało Mazowsze na ponad 100 m2.

Kolejny rok i V edycja targów to drugie wyróżnienie mazowieckiej ekspozycji w konkursie na najładniejszą prezentację targową. Doceniono tym razem pierogi, kapustę z grzybami, ciasta, ale również skrzypce, fidle, ligawy i fujarki. 7 Lokalnych Grup Działania obecnych na mazowieckim stoisku dwoiło się i troiło by przykuć uwagę zwiedzających.

Prezentacje w roku 2014 były chyba największym dotychczasowym przedsięwzięciem Mazowsza w Kielcach. Złożyła się na to rekordowa liczba partnerów – 30 lokalnych grup działania, kół gospodyń wiejskich i zespołów, dynamika zdarzeń i odrębna Mazowiecka Scena Kultury. Wreszcie Bractwo Rycerskie Ziemi Mińskiej. Ostatecznie – III miejsce w konkursie.

W roku 2015 postanowiliśmy zaprezentować cztery ginące zawody. Podzieliliśmy zatem stoisko na sektor wikliny, garncarstwa, rzeźbiarstwa i wycinanek z papieru. Powróciło koło fortuny. Pojawili się rycerze i zespoły śpiewacze. A całość nadzorował… Chuck Norris. VII Targi Agrotravel to II miejsce Mazowsza w rywalizacji targowej.

Kolejny rok to wspaniały projekt „Pociągiem do natury” pokazany razem z województwem łódzkim.  Dwa bliźniacze stoiska połączone linią kolejową, mnóstwo akcentów kolejarskich, ale i wiele atrakcji na linii kolejowej Warszawa-łódź i nie tylko. Specjalny przewodnik. Mnóstwo muzyki. Zwycięstwo w konkursie na najładniejsze stoisko…

W ubiegłym roku poszliśmy za ciosem. „Pociąg do natury” rozszerzyliśmy o akcenty kulturalne i powstał projekt ”Pociągiem do natury – koleją do kultury”.  Obok niego stoisko MROT „Moda na Mazowsze”. Pięć muzeów. Trzy kapele ludowe. I gość specjalny – Pan Czocher z „Mam talent”. Nie mogło skończyć się inaczej jak ponownie tytułem najciekawszego stoiska targowego.

W bieżącym roku, podczas X jubileuszowych Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotravel w Kielcach, może nie będziemy mieć imponującego ponad stumetrowego stoiska. Może nie będą towarzyszyć nam dziesiątki artystów, kilogramy wspaniałego mazowieckiego jedzenia czy niezliczone gadżety i wydawnictwa. Ale przywieziemy mazowiecką tradycję, kulturę, gościnność i otwartość skupioną w pigułce „Mazowiecki Szlak Tradycji – co krok to obyczaj”.

Projekt najnowszy, wszechstronny, oparty na tematycznych ścieżkach turystyczno-  dydaktycznych. Projekt przemierzający Mazowsze wszerz i wzdłuż. Dla miłośników architektury, kulinariów, rękodzieła, muzyki i tańca. Poznajcie z nami „Mazowiecki Szlak Tradycji”.

 

mrot-agrotravel-targi-kielce-2018Zdjęcie: J.A.Kwiatkowski/GoodPress
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego