MAZOWIECKI SZLAK TRADYCJI NAJLEPSZYM PRODUKTEM TURYSTYCZNYM

mrot-nagroda-mazowiecki-szlak-tradycji-agrotravekl-2018-fot-basia-tekieliMazowiecki Szlak Tradycji - projekt realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego - zajął I miejsce w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny podczas X Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Aktywnej AGROTRAVEL & ACTIVE LIFE 2018 w Kielcach.


Komisja Konkursowa podczas oceny poszczególnych zgłoszeń brała pod uwagę wiele elementów m.in.: kreatywność i innowacyjność produktu, jego wyjątkowość i oryginalność, kompleksowość i elastyczność produktu turystycznego, formy promocji, umiejętność współpracy partnerskiej przy rozwijaniu produktu, wpływ produktu na rozwój lokalny i regionalny.

Nagrodą w Konkursie jest kilkudniowe wyjazd do Brukseli ufundowany przez Europosłów Czesława Siekierskiego i Bogdana Wentę.

 

mrot-nagroda-mazowiecki-szlak-tradycji-agrotravekl-2018-fot-basia-tekieli

 


Mazowsze to nie tylko gospodarka, inwestycje i szansa na realizację kariery zawodowej. Region ma również wiele do zaoferowania turystom. Pamiętać, zachować, czerpać inspiracje – to cel, który przyświeca przedsięwzięciu o nazwie Mazowiecki Szlak Tradycji.

Mazowiecki Szlak Tradycji jest skierowany do  osób,  które  są  zainteresowane  poznawaniem dziedzictwa Mazowsza, z drugiej do tych, którzy chcą je  prezentować  i  dzielić  się  swoimi  umiejętnościami. Obecnie szlak tworzy ponad 200 punktów przypisanych do 6 ścieżek tematycznych,  tj.:  rękodzieło,  muzyka i  taniec,  architektura  wiejska,  kulinaria,  wydarzenia i  miejsca. 

Projekt nie stanowi szlaku w rozumieniu oznakowanej trasy wycieczkowej. Jest to baza zasobów województwa w obszarze kultury tradycyjnej, zgromadzona w serwisie internetowym. Jest budowany w taki sposób, aby jego użytkownicy mogli planować zwiedzanie interesujących ich miejsc i kontaktować się z uczestnikami szlaku, którymi są twórcy ludowi, muzycy, wytwórcy tradycyjnych kulinariów, właściciele obiektów zabytkowych, organizatorzy wydarzeń cyklicznych oraz instytucje i organizacje działające na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Serwis, obok opisów punktów, wypełnią zdjęcia i materiały filmowe, mapy oraz baza artykułów popularnonaukowych poświęconych różnym zjawiskom. W specjalnym kalendarzu, tworzonym we współpracy z partnerami przedsięwzięcia,  prezentowane są na bieżąco ciekawe wydarzenia związane z tematem szlaku.

 

W organizacji stoiska na Agrotravel przygotowanego przez Biuro Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego  brały w tym roku udział: Departament Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Lokalna Grupa Działania Razem dla Radomki oraz Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Trzy dni stałego zainteresowania zwiedzających oraz wygrane nagrody to efekt współpracy wszystkich zaangażowanych podmiotów i instytucji, za co serdecznie dziękujemy! Więcej o Mazowieckim Szlaku Tradycji na stronie www.mazowieckiszlaktradycji.com

 Zdjęcia: Facebook/BarbaraTekieli oraz Radek Krupa/MROT