DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

mrot-dozynkiTegoroczne święto plonów odbędzie się 16 września 2018 roku na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Będą to Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego. Uroczystość obok charakteru religijnego będzie obfitowała w liczne atrakcje dające możliwość świętowania i zabawy. Już dziś warto zarezerwować czas na wyjazd z rodziną lub na prezentację swojej firmy.


Czego możemy się spodziewać?

Program imprezy jest niezwykle bogaty. Część oficjalna to piękna uroczystość, którą rozpocznie przemarsz delegacji z wieńcami dożynkowymi. Następnie odprawiona zostanie msza święta pod przewodnictwem jego ekscelencji księdza biskupa Piotra Libery – biskupa płockiego. Zakończeniem oficjalnych uroczystości będzie obrzęd wręczania i dzielenia się chlebem, przygotowany i poprowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej Mazovia.

Jednocześnie przez cały dzień na terenie muzealnej ekspozycji oprócz wystawy czasowej przedstawianej w chałupach i zagrodach pn.: „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych" będą prezentowane prace i pokazy zajęć jesiennych. Zaprezentowane zostaną również dawne maszyny rolnicze, a także ich nowoczesne odpowiedniki. Na terenie ekspozycji wystąpią zespoły folklorystyczne: Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie z Kocierzewa oraz Zespół Ludowy Marysieńki. Na finał zaplanowano wielki koncert, podczas którego wystąpią Sławomir oraz zespół ENEJ.

Zapraszamy firmy zainteresowane powierzchnią wystawienniczą

Zarówno część oficjalna uroczystości, przygotowane atrakcje na muzealnej ekspozycji, jak i koncerty finałowe gwarantują udział szerokiej publiczności, nie tylko z terenu województwa mazowieckiego.

Firmy zainteresowane powierzchnią wystawienniczą podczas tegorocznego Święta Plonów prosimy o kontakt z Bogusławą Trojanowską: e– mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ; tel. 24 275 28 83.

W programie

9.30 Zbiórka delegacji wieńcowych w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
10.00 Przemarsz Korowodu Dożynkowego na miejsce uroczystej Mszy Świętej
10.40–11.00 Przygotowania do uroczystej Mszy Świętej
11.00 Uroczysta msza święta pod przewodnictwem jego ekscelencji księdza biskupa Piotra Libery – biskupa płockiego
12.30 Hymn Państwowy oraz przemówienia powitalne
12.45 Ceremonia wręczania i dzielenia chlebem – hymny dożynkowe
13.30 Wystąpienia okolicznościowe
14.15 Wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych oraz zakończenie konkursów plebiscytów
16.00 Zakończenie oficjalnych uroczystości
20.00 23.00 Koncert finałowy
20.00 Sławomir
21.30 Enej

9.00–20.00 Pożegnanie lata w skansenie
Pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego z udziałem twórców ludowych.
Inscenizacje wiejskich zajęć codziennych połączonych z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarskich.
Kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła ludowego.

Wystawy

 

„Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”– prezentowana w dworach oraz 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX/XX w.,
„Maszyny i narzędzia rolnicze w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” – prezentowana na terenie muzealnych zagród.

Występy zespołów folklorystycznych

 

Regionalny zespół pieśni i tańca Boczki Chełmońskie,
Zespół tańca ludowego Mazovia Politechniki Warszawskiej,
Zespól ludowy Marysieńki

Dodatkowo: punkty informacyjne organizacji okołorolniczych


mrot-dozynki-2018
Źródło i grafika: Mazovia.pl