SPOTKANIA Z FOLKLOREM W SIERPECKIM SKANSENIE

mrot-folklor-skansen-sierpcAby ściągnąć turystę już nie wystarczy mieć ciekawą ekspozycję... Trzeba zaangażować jego udział, emocje, współtworzenie - wtedy sukces będzie gwarantowany! W okresie wakacji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do skansenu na pokazy i warsztaty przybliżające codzienne zajęcia, sztukę i obyczajowość mazowieckiej wsi. Uczestnicy zajęć zapoznają się z dawnymi zawodami, tradycjami i nauczą posługiwać przedmiotami używanymi niegdyś na co dzień, a dziś już zupełnie zapomnianymi.


„Lato w skansenie”
To nazwa programu, dzięki któremu od wtorku do soboty w muzealnej sali edukacyjnej młodsi i starsi odkrywają mazowiecki folklor – uczą się ludowych wycinanek, biorą udział w pokazach wykonywania kwiatów z bibuły, poznają tajemnice warsztatu tkackiego i pracy pszczelarza, tworzą własne dzieła sztuki na szkle. Dowiedzą się też, w co bawiono się przed 100 laty.

Dla kogo?
Zajęcia prowadzone są dla dowolnej liczby uczestników. Mogą w nich uczestniczyć osoby w wieku „od 6 do 106 lat” (dzieci do 12 lat muszą być pod opieką osoby pełnoletniej). Po zajęciach uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem ekspozycji muzealnej.

Uroki mazowieckiej wsi w skansenie
We wnętrzach chałup chłopskich i dworu szlacheckiego przygotowana została wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” przybliżająca bogactwo zwyczajów, obrzędów i prac ludności wiejskiej z początku XX w. To znakomita okazja do wyciszenia się i wsłuchania w rytm życia zapomnianej wsi. Chłopskie izby sprawiające wrażenie jakby ich mieszkańcy dopiero przed chwilą odeszli od stołu oraz biegnąca między zagrodami droga otoczona wierzbami, polami, sadami i ogrodami tworzy niezapomnianą atmosferę tego miejsca. Chętni mogą poznawać ją z siedzenia bryczki zaprzężonej w konie, a także skorzystać z przejażdżki w siodle po padoku.

Szczegółowe informacje
Pełen program zajęć wraz z cennikiem zamieszczony jest na stronie www.mwmskansen.pl oraz na muzealnym profilu na facebooku. Udział w wakacyjnych zajęciach edukacyjnych to nie tylko doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu, ale także fascynująca lekcja folkloru i możliwość bezpośredniego uczestnictwa w dawnych zwyczajach. Serdecznie zachęcamy do udziału, bo w skansenie nie sposób się nudzić.

 

mrot-folklor-skansen-sierpc
Zdjęcie: D.Krześniak
Źródło: Mazovia.pl