ZIEMIA MIŃSKA W 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

mrot-piknik-niepodleglosciowy-minskLokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Mińskiej współorganizuje wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego Piknik Rodzinny „Ziemia Mińska w 100 lecie Niepodległości” promujący  osiągnięcia i walory Ziemi Mińskiej podczas Rekonstrukcji Historycznej „Mińsk 1920”. Impreza odbędzie się w dniach 18-19 sierpnia 2018 r. na łące obok pałacu w Janowie, tuż obok lotniska 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego (18.08.18) i w Mińsku Mazowieckim (19.08.18). Zapraszamy na wydarzenie.

 

Głównymi organizatorami rekonstrukcji są Towarzystwo Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. Gen. K. Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim i Muzeum Ziemi Mińskiej. Miasteczko Promocyjne Ziemi Mińskiej skupi w jednym miejscu wieloletni dorobek tego mazowieckiego regionu.


Podczas rekonstrukcji  inscenizowane będą walki  toczone  wokół Mińska w sierpniu 1920 r. Widzowie zobaczą zajęcie miasta przez bolszewików. Potem jego wyzwolenie 17 sierpnia w wyniku uderzenia silnej grupy pancernej i lotniczej w ramach tzw. “cudu nad Wisłą”, walki piechoty i kawalerii w tym pokazy z udziałem kaskaderów. Najważniejszym elementem pokazu będzie udział w niej replik czołgów Renault FT17, samochodu pancernego Ford FTB i przede wszystkim repliki samolotu, który bombardował oddziały bolszewickie w Mińsku. Po rekonstrukcji widzowie będą mogli zobaczyć z bliska uzbrojenie walczących stron i porozmawiać z rekonstruktorami.

Impreza, która z pewnością ściągnie rzesze uczestników tak lokalnych jak i przyjezdnych, będzie idealną okazją do promocji Ziemi Mińskiej – jej osiągnięć, walorów, oferty turystycznej i około turystycznej  - stąd pomysł na organizację miasteczka namiotowego, w którym zaprezentują się gminy i miasta powiatu, wszyscy chętni przedsiębiorcy, firmy turystyczne i handlowe. Na stoiskach dostępne będą materiały promocyjne, warsztaty rękodzielnicze (np. wyplatanki z siana czy wikliny), regionalne swojskie jadło. Będą gry i zabawy dla najmłodszych z wykorzystaniem zabawek i dużych gier planszowych, przygotowanych przez osadzonych w Zakładzie Karnym z Siedlec w tamtejszej pracowni terapeutycznej w ramach ergoterapii. Powstanie wiejskie mini-zoo a także padok do jazdy na kucykach.  Na scenie zagoszczą lokalne zespoły ludowe, wystąpią też znani artyści z repertuarem patriotycznym acz nie tylko. Zaproszeni zostali: rapper Tadek (Tadeusz Polkowski), Garwoliński Teatr Muzyczny „Od Czapy”, Zespół NO TO CO i łącząca muzyczne pokolenia Ania Rusowicz. Imprezę prowadzić będą aktorzy Monika Mazur i Tadeusz Lempkowski.

Najważniejsze cele przedsięwzięcia to:
- upowszechnienie wiedzy historycznej o Mazowszu i walkach  toczonych na Ziemi Mińskiej w wojnie 1920 r.,
- przedstawienia bogatej oferty kulturalnej i turystycznej regionu,
- promowanie kultury, tradycji, folkloru, kulinariów regionu - a tym samym zachęcenie gości przybyłych na rekonstrukcję do powrotu na Ziemię Mińską w celach rekreacyjnych i turystycznych,
- integrowanie lokalnej społeczności poprzez jej udział w pikniku.

Jest jeszcze możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu jako wystawca.
Do pobrania: INFORMACJA DLA WYSTAWCÓW i FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Więcej informacji: Dorota Proczka, tel.kom. 693 241 227, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 


mrot-piknik-ziemia-minska
Źródło i grafika: LOT Ziemi Mińskiej