SZYDŁOWIEC BOGATSZY O ATRAKCYJNY TURYSTYCZNIE ZALEW

mrot-zalew-szydlowiec-0Po wielu latach przerwy szydłowiecki zalew znowu tętni życiem. W niedzielę 22 lipca było sportowo i muzycznie za sprawą wydarzeń zorganizowanych przez Urząd Miejski, aby uroczyście zwieńczyć zakończenie I etapu modernizacji akwenu. Zalew jest ważnym rekreacyjnie miejscem dla mieszkańców Szydłowca i okolic, a będzie również kolejną atrakcją turystyczną miasta dla odwiedzających je gości.


Tafla wody widoczna z ratuszowej wieży budzi zaciekawienie odwiedzających nasze miasto i skutecznie zachęca do spacerów w jego okolicę.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy miejsce to zmieniło się wielowymiarowo. Prace przy modernizacji szydłowieckiego zalewu rozpoczęły się w maju 2017r. Wykonana została modernizacja jazu i zapory ziemnej zbiornika. Zadanie to było dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Akwen oczyszczono i odmulono, umocniono także jego linię brzegową.

Teren wokół zbiornika został kompleksowo zagospodarowany. Wykonano pielęgnację zieleni, wytyczono nowe trawniki oraz rabaty kwiatowe. Wybudowano altany, alejki spacerowe z piaskowca i boiska do piłki plażowej. Zamontowano nowe ławki i urządzenia do zabawy dla dzieci.

Pozytywne zmiany nad zalewem to efekt projektu pn. „Poprawa środowiska miejskiego poprzez modernizację terenów zieleni nad zalewem w Szydłowcu”, w ramach działania 2.5 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, który jest obecnie realizowany przez Gminę Szydłowiec. Umowa o dofinansowanie tego zadania została podpisana 7 kwietnia 2017 r. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie.

Zalew napełnił się wodą. Wybudowano także drewniany pomost – zadanie to zostało dofinansowane w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2018.”

Szydłowiec ma więc z czego się cieszyć i ma co świętować. Wspólna niedziela nad zalewem rozpoczęła się od turniejów siatkówki plażowej oraz tenisa ziemnego. Zawodnicy rywalizowali ze sobą blisko 8 godzin, co było nie lada wyzwaniem przy tak gorącej letniej atmosferze. Pierwsze miejsce w turnieju tenisa O Puchar Burmistrza Szydłowca zdobył Piotr Lachowicz, drugie Ireneusz Strzelec, trzecie Filip Walczak. W siatkówce plażowej pierwsze miejsce wywalczyła para Jakub Michalski i Maciej Wanat, drugie Piotr Lachowicz i Adrian Kościów, trzecie Karol Różalski i Paweł Podsiadły.

Parę minut po godz. 15, rozpoczęła się część oficjalna. Na scenie powitaliśmy samorządowców z gminy, powiatu i województwa. Wśród przybyłych byli m.in.: Leszek Ruszczyk – poseł na Sejm RP, Rafał Rajkowski – członek zarządu Województwa Mazowieckiego i Zbigniew Gołąbek – radny sejmiku, Krystyna Orzechowska - opiekun projektu z ramienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Jan Błoński – prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Włodzimierz Górlicki - Starosta Szydłowiecki oraz radni Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Szydłowcu a także wójtowie sąsiednich gmin. Wszyscy gratulowali samorządowi Szydłowca realizacji tak dużej inwestycji i życzyli kolejnych sukcesów.

Burmistrz Artur Ludew w swoim wystąpieniu podkreślił, że zmiany nad szydłowieckim zalewem to efekt pracy wielu osób oraz przychylności ze strony instytucji przyznających dotacje. Podziękował za wsparcie i za pracę oraz zapowiedział kolejne etapy prac planowanych nad zalewem. W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć wśród zgromadzonych duchownego. Ksiądz Norbert Skawiński poprowadził modlitwę i pobłogosławił zbiornik, po czym nastąpiło symbolicznie przecięcie wstęgi.

Następnie przyszedł czas na wspólne rodzinne świętowanie przy muzyce. W muzyczny nastrój wprowadził Dariusz Bernatek, który dziękując za zaproszenie na wstęp w Szydłowcu zaakcentował również swoją radość z faktu, że nad szydłowiecki zalew powróciło życie. Swoje autorskie utwory oraz covery muzyki rockowej wykonał znany i lubiany Tomasz Kraska. Klimat zmienił duet MODEL MT & Modelinka, którzy zabawili publiczność znanymi utworami disco-polo. Następnie na scenie pojawiła się kielecka grupa "HOOK", która zaserwowała nieco ostrzejsze rockowe brzmienia. Koncertowy wieczór zakończył się występem zespołu KoliBEER, który w swoim repertuarze ma m.in. znane folkowe utwory. Mieszkańcy do późnych godzin wieczornych tańczyli pod sceną przy muzyce zespołu.

Organizatorzy zapewnili także liczne atrakcje dla najmłodszych, było malowanie twarzy, zjeżdżalnie pneumatyczne i pokazy sztuki cyrkowej.

To słoneczne niedzielne popołudnie było również okazją do przeprowadzenia akcji dobroczynnej, jaką była zbiórka pieniędzy na kosztowną operację dla Mateusza Dobrasiewicza z Gminy Orońsko. Wolontariuszami akcji była Młodzieżowa Rada Miejska.

Inauguracja rewitalizowanego zalewu już za nami. Teraz w trakcie turystycznych wojaży po Mazowszu zapraszamy do Szydłowca - nad zalew i do innych atrakcji tego miasta.


mrot-zalew-szydlowiec-1

mrot-zalew-szydlowiec-2

mrot-zalew-szydlowiec-3

mrot-zalew-szydlowiec-0
Źródło i zdjęcia: UM Szydłowiec