PODSUMOWANIE 9. FORUM ROZWOJU MAZOWSZA

19. Forum Rozwoju Mazowsza - najbardziej innowacyjne, prorozwojowe i sprzyjające współpracy wydarzenie w regionie - odbyło się w dniach 17-18 października 2018 na Stadionie Legii Warszawa. Dwudniowe wydarzenie organizowane przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych było areną wymiany myśli i doświadczeń dotyczących wykorzystania funduszy europejskich w regionie. Turystykę i kulturę Mazowsza zaprezentowała Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna wraz z partnerami.


Forum odbyło się pod honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie współtworzyło ponad 90 prelegentów i przeszło 50 partnerów reprezentujących administrację, biznes, sektor naukowy czy pozarządowy. Tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem – łącznie ponad 2,5 tys. osób przybyło na miejsce wydarzenia oraz oglądało transmisję w Internecie. W zgodnej opinii uczestników, organizatora i partnerów, było to najciekawsza z dotychczasowych edycji Forum.

Forum Rozwoju Mazowsza to dyskusje o trendach i kierunkach rozwoju regionalnego, ale przede wszystkim przykłady dobrych praktyk i praktycznych rozwiązań zrealizowanych dzięki funduszom europejskim. Unijne wsparcie stanowi ważny czynnik rozwoju gospodarczego, na co zwracano uwagę już od początku wydarzenia. Po raz kolejny udało się pokazać, że sukces Mazowsza jest sukcesem beneficjentów funduszy europejskich.

W tym roku mija 20 lat od powstania województwa mazowieckiego. W tej 20-letniej historii mamy 14 lat naszej obecności w Unii Europejskiej, co oznacza dla Mazowsza cywilizacyjną zmianę. Gdybyśmy zliczyli wszystkie projekty realizowane w tym czasie ze środków europejskich, region zyskał kilkadziesiąt miliardów złotych. Pozwoliło to zupełnie odmienić rzeczywistość, w której żyjemy – powiedział podczas otwarcia Forum Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

To wielka przyjemność być tu dziś podczas 9. Forum Rozwoju Mazowsza organizowanego przez województwo będące w gronie liderów rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej. To wielki sukces Mazowsza. Osiągnięty został jeden z celów polityki spójności, jakim jest pomoc regionom w odkrywaniu ich potencjałów i dogonieniu najlepszych – powiedział Christopher Todd Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej.

Nasze regiony cały czas konwergują do średniej unijnej (PKB w przeliczeniu na mieszkańca), a Mazowsze jako cały region to już jest ponad 110 procent średniej unijnej, Warszawa jako stolica to prawie 200 procent średniej unijnej. To jest sukces nas wszystkich – mieszkańców regionu, ale też przedsiębiorców którzy niezmiernie inwestują i dzięki temu podnoszą poziom rozwoju gospodarczego naszego państwa – powiedział Robert Dzierzgwa Dyrektor Departamentu Strategii Rozwoju Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej mazowieccy przedsiębiorcy pozyskali ponad 1,5 mld zł. Tylko z poprzedniego programu regionalnego inwestycje w biznes wyniosły przeszło 850 mln zł. W poprzednich latach finansowanie dotyczyło zdecydowanie prostszych projektów – zakupu maszyn, urządzeń, w ograniczonym stopniu również inżynierii finansowej. W obecnej perspektywie unijnej stawiamy natomiast na zwiększanie innowacyjności – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Ważnym i mocnym elementem tej edycji Forum były dyskusje na temat perspektyw, trendów i realnych możliwości.

Debata z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i przedstawicieli regionów przyniosła najnowsze wieści z Brukseli, m.in. o tym, jak dobrze na tle innych regionów Europy prezentuje się Mazowsze (4. wynik, jeśli chodzi o wzrost PKB za lata 2008-2016). Była także mowa o tym, że w kolejnych latach istotnymi priorytetami KE będą nadal wspieranie rozwoju innowacyjności i obszarów takich jak badania i rozwój, cyfryzacja, ochrona środowiska oraz inwestowanie w tworzenie startupów czy edukację.

Nie zabrakło również tematów z pogranicza biznesu i nauki – debatowano o rewolucji w biznesie, czyli Biznesie 4.0, optymalnym ekosystemie wspierania innowacyjności i przedsiębiorczości, komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych oraz o umiędzynarodowieniu firm, klastrów i regionów. Bliskimi, zwłaszcza przedstawicielom samorządu, były tematy związane z innowacjami transportowymi i środowiskowymi. Dużo czasu poświęcono zagadnieniom innowacji w obszarze zdrowia i jakości życia mieszkańców oraz edukacji – odpowiadającej potrzebom rynku pracy i wykorzystującej nowoczesne technologie.

Wszyscy uczestnicy Forum mogli skorzystać z okazji zajrzenia do świata mediów społecznościowych – poznać aktualne trendy, ale też dowiedzieć się, jak wykorzystać możliwości tego medium do rozwijania i jeszcze lepszego promowania projektów dofinansowanych ze środków europejskich.

Sukcesem było zgromadzenie na dwóch scenach i w przestrzeni Forum ponad 100 ekspertów – w tym ponad 90 prelegentów oraz specjalistów prowadzących warsztaty i konsultacje w strefach partnerów, jak również zaangażowanie 56 partnerów, którzy przygotowali łącznie ponad 100 różnorodnych aktywności dla uczestników wydarzenia. Można więc było nie tylko posłuchać o inwestycjach współfinansowanych ze środków unijnych, które z uwagi na wysoki stopień zaawansowania technologicznego dla wielu osób są czymś abstrakcyjnym, ale i „dotknąć” efektów. Nie zabrakło również propozycji dla osób zainteresowanych tematami bliższymi człowiekowi – były prezentowane projekty z dziedziny edukacji, turystyki i kultury. A to wszystko działo się w obrębie czterech stref: Region Przyszłości, EkoRegion, Człowiek i Medycyna oraz Turystyka i Kultura – Moda na Mazowsze.

Zainteresowanie jakim cieszyła się Strefa "Moda na Mazowsze - Turystyka i Kultura" podczas 9. Forum Rozwoju Mazowsza śmiało można nazwać sukcesem. MROT był liderem strefy, ale prezentacje, konkursy, warsztaty i degustacje to już dzieło naszych licznych partnerów.

Podczas Forum w naszej strefie zaprezentowano:
- wyniki pierwszych kompleksowych pilotażowych badań turystyki na Mazowszu;
- przykłady lokalnych sukcesów gospodarczych opartych na rozwoju turystyki;
- partnerów MROT i firmy, które odniosły największy sukces w sektorze poprzez prezentację ich osiągnięć;
- możliwości zastosowania nowych technologii w turystyce.

Niezwykle ciekawe były prezentacje tematyczne naszych Partnerów:
- „XX lat współpracy Muzeum Wsi Radomskiej z Samorządem Województwa Mazowieckiego” – prowadziło Muzeum Wsi Radomskiej
- „Łazienki Królewskie – nowoczesne Muzeum” – prowadziło Muzeum Łazienki Królewskie
- „Nowatorskie podejście do event marketingu w kontekście promocji samorządu i generowania ruchu turystycznego”
- „Wręczenie Certyfikatów za Najlepszy Produkt Turystyczny” – prowadziła MROT
- „Sanniki oczami Chopina” – prowadziło Europejskie Centrum Artystyczne im. F. Chopina w Sannikach
- „Muzeum przyszłości, a potrzeby zwiedzających. Twórcza kreacja tradycji i nowoczesności” – prowadziło Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
- „TOR MODLIN – emocje i bezpieczeństwo” – prowadzi Tor Modlin
- „Partnerstwo jako sposób rozwoju turystyki lokalnej”
- „Badania ruchu turystycznego na Mazowszu” – prowadziła MROT
- „Muzeum Warszawy ODNOWA” – prowadziło Muzeum Warszawy
- „Z historii szczepień” – prowadziło Muzeum Farmacji
- „6 rzeczy, o których trzeba pamiętać, aby skutecznie informować o wydarzeniu w Internecie” – prowadziło Coigdzie.pl
- „Nowe rozwiązania w turystyce edukacyjnej – audioprzewodniki w terenie” – prowadziło Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty:
- „Mazowszańskie fortepiany” – prowadził PZLPiT Mazowsze
- „Krem ekologiczny” – prowadziło Muzeum Warszawy/Muzeum Farmacji
- „Barwny świat wycinanek” – prowadziło Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
- „Na fiołkową nutę” – prowadziło Europejskie Centrum Artystyczne im. F.Chopina w Sannikach
- „Lekcja kaligrafii” – prowadziło Muzeum Wsi Radomskiej
- „Frotaż – ozdabianie toreb bawełnianych” – prowadziło Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy
- „Projektowanie strojów ludowych markerami typu pro marker” – prowadziła MROT we współpracy z EMPIK
- „Etnodesign – ozdabianie koszulek bawełnianych” – prowadziła MROT we współpracy z EMPIK
- „Warsztaty kulinarne” – prowadził Szlak Kulinarny Mazowiecka Micha Szlachecka

Inne propozycje w naszej strefie podczas Forum:
- Stołeczne Biuro Turystyki zaprezentowało jedyną w Polsce aplikację Selfie with Chopin – choć brzmi to niewiarygodnie, można zrobić sobie zdjęcie z Fryderykiem Chopinem! Okulus – multimedialne urządzenie, dzięki któremu można przenieść się w 3D do miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem.
- Runmageddon, gdzie można było poznać szczegóły uczestnictwa i współpracy w zakresie Runmageddon.
- na degustacje regionalnych specjałów z Mazowsza zaprasila MROT wraz ze Szlakiem Kulinarnym Mazowiecka Micha Szlachecka – to produkt turystyczny, którego celem i zadaniem jest promocja Mazowsza, jego walorów i zabytków z wykorzystaniem regionalnej kuchni, tradycji i folkloru.
- na degustację specjałów ze stolicy zaprasił MROT i Muzeum Warszawy.
- prezentacje filmów: „Monix w podróży po Mazowszu” – Płock i Sierpc, „Mazowieckie wesele” oraz „Made in Mazovia”, „Monix w podróży” – Farma Iluzji i Talaria, „Moda na Mazowsze”.

Partnerami Strefy Turystyka i Kultura byli:
- Stołeczne Biuro Turystyki
- Łazienki Królewskie
- Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
- Muzeum Warszawy
- Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
- Muzeum Wsi Radomskiej
- Runmageddon - Siła i charakter
- Co! Gdzie?

- Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze
- Dom Pracy Twórczej Granica
- Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy
- Szlak Kulinarny Mazowiecka Micha Szlachecka
- Monix w podróży

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom, Partnerom, Wystawcom za współtworzenie 9. Forum Rozwoju Mazowsza i liczymy na współpracę przy kolejnych projektach promujących atrakcje Mazowsza zarówno wśród mieszkańców Warszawy jak i turystów z kraju i zagranicy.Zdjęcia: Jakub Kosiarz