NOWA TECHNOLOGIA DLA PRZEWODNIKÓW

mrot-nowe-technologie-uniti-headphones-764866-pixabayW epoce mobilnej zestawy słuchawkowe używane przez muzea i zorganizowane grupy turystyczne to już przeżytek. Kwestią czasu jest przejście na technologię dostępną do ściągnięcia na smartfon – twierdzą twórcy technologii Uniti, zaprojektowanej z myślą o oprowadzaniu grup.


Zestawy słuchawkowe to z jednej strony dochodowy biznes, ale z drugiej – uciążliwość dla pilotów i przewodników oraz turystów i koszt dla muzeów i biur podróży. Na rynku pojawiła się prosta i tania alternatywa, wykorzystująca technologią mobilną. Na dłuższą metę sprawi ona, że bazujące na falach radiowych zestawy, wykorzystywane dziś masowo w turystyce odejdą do lamusa – podobnie jak pager, faks czy elektroniczna maszyna do pisania.

Proste znaczy genialne

Uniti jest bardzo proste. W skrócie – to aplikacja na smartfon, dzięki której turyści słyszą w słuchawce telefonicznej to, co na żywo mówi do nich przewodnik. Znikają: uciążliwa konieczność noszenia radia i słuchawki, problemy z zasięgiem głosu oraz inne ograniczenia.

Jak to działa? Po ściągnięciu aplikacji na smartfon pilot bądź przewodnik tworzy grupę i podaje uczestnikom kod dostępu. Użytkownicy mogą w każdej chwili opuścić grupę, a jej lider (np. pilot) usunąć tych, którzy nie powinni w niej być. Do korzystania z aplikacji wykorzystywane są zwyczajne słuchawki dołączone w komplecie do każdego smartfona. Aplikacja działa w tle, a turyści słyszą głos pilota na żywo. Ten może także wysyłać im powiadomienia. Jest też opcja pozwalająca zwiedzającym wysyłać komunikaty do pilota. Jest to też rozwiązanie dla niesłyszących – aplikacja ma wbudowaną funkcję przekształcania mowy na tekst. A po zakończeniu wycieczki grupę można zamknąć.

Tanio, hignienicznie, wygodnie

Koszty użytkowania aplikacji dla biur są groszowe. W skali roku nieporównywalnie mniejsze nawet od ceny zakupu samych baterii do zestawów słuchawkowych. Odpada logistyka dostarczania zestawów, konieczność czyszczenia słuchawek. Takie rozwiązanie jest bardziej higieniczne, tańsze i wygodniejsze dla wszystkich. Daje też dużo więcej możliwości – jest to ogromny potencjał dla grup konferencyjnych, szkolnych, dla rezydentów, właścicieli atrakcji turystycznych.

Zdając sobie sprawę, że zanim rynek „dojrzeje” do całkowitego wdrożenia tego typu nowego rozwiązania, może minąć parę lat, twórcy Uniti twierdzą, że firmy produkujące i wynajmujące zestawy słuchawkowe na razie nie muszą się szczególnie obawiać. Ale podkreślają, że warto iść z duchem czasu i myśleć o przyszłości, szukając dla siebie nowej niszy na rynku.

Nowe możliwości i rozwiązania

Przedstawiciele firmy są przekonani, że to rozwiązanie w ciągu kilku lat, może dekady, będzie powszechne w branży turystycznej. I stworzy też nowe segmenty rynku – sprzedaż kart sim z tanim internetem, wypożyczalnie routerów dla biur podróży, uliczni handlarze przenośnym wifi i inne, których nie jesteśmy nawet w stanie przewidzieć. Kiedyś internet będzie wszędzie, ale zanim to nastąpi, wyzwaniem będzie zapewnienie grupie stałego połączenia mobilnego.

Uniti chce działać globalnie, jak na razie nie ma na rynku aplikacji konkurencyjnej. Przedstawiciele firmy chcą zaprosić do współpracy i testowego użytkowania biura podróży i obiekty turystyczne, ale także miasta i regiony.


mrot-nowe-technologie-uniti-headphones-764866-pixabay
Zdjęcie: Pixabay
Źródło: www.WaszaTurystyka.pl