UNWTO PODLICZA SPADKI W RUCHU TURYSTYCZNYM

mrot-turystyka-na-swiecie-unwto-chart-1905224-pixabayW związku z powolnym ponownym uruchamianiem turystyki w coraz większej liczbie krajów, Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) opublikowała nowe dane mierzące wpływ COVID-19 na sektor. Światowy Barometr Turystyki UNWTO wskazuje, że sektor ten zaczyna się ponownie rozwijać, w niektórych obszarach, zwłaszcza na półkuli północnej.


Jednocześnie w większości ośrodków turystycznych na świecie nadal obowiązują ograniczenia dotyczące podróżowania, a turystyka pozostaje jednym z najbardziej dotkniętych sektorów.

W tym kontekście UNWTO ponawia swój apel do rządów i organizacji międzynarodowych o wspieranie turystyki, która jest źródłem utrzymania dla wielu milionów ludzi.

Dopóki turystyka nie zostanie wszędzie ponownie uruchomiona, UNWTO ponownie wzywa do silnego wsparcia sektora w celu ochrony miejsc pracy i przedsiębiorstw. Stopniowe znoszenie ograniczeń w niektórych krajach, wraz z tworzeniem korytarzy podróży, wznowieniem niektórych lotów międzynarodowych oraz wzmocnieniem protokołów bezpieczeństwa i higieny, należą do środków wprowadzanych przez rządy w celu ponownego uruchomienia turystyki.

Podczas gdy kwiecień miał być jednym z najbardziej ruchliwych okresów w roku ze względu na Święta Wielkanocne, niemalże powszechne wprowadzenie ograniczeń w podróżowaniu doprowadziło do spadku liczby przyjazdów turystów zagranicznych o 97%. W okresie od stycznia do kwietnia 2020 roku liczba przyjazdów turystów zagranicznych spadła o 44%, co przełożyło się na stratę około 195 mld USD w międzynarodowych wpływach z turystyki.

Na szczeblu regionalnym Azja i Pacyfik jako pierwsze zostały dotknięte pandemią i podróże najmocniej tam ucierpiały w okresie od stycznia do kwietnia, a ich liczba spadła w tym okresie o 51%. Europa odnotowała drugi co do wielkości spadek, przy czym w tym samym okresie spadek wyniósł 44 %, za nią uplasowały się kraje Bliskiego Wschodu (-40 %), obu Ameryk (-36 %) i Afryki (-35 %).

Na początku maja UNWTO określiła trzy możliwe scenariusze dla sektora turystycznego w 2020 roku. Wskazują one na potencjalny spadek ogólnej liczby turystów międzynarodowych od 58% do 78%, w zależności od tego, kiedy zniesione zostaną ograniczenia w podróży.


mrot-turystyka-na-swiecie-unwto-chart-1905224-pixabay

Zdjęcie: Pixabay
Źródło: Materiał prasowy UNWTO