SEJMIK TURYSTYCZNY WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO - RELACJA

MROT-160926-Sejmik-Turystyczny-Sierpc-fot-J.A.Kwiatkowski-DSC 8324Współpraca między organizacjami turystycznymi a samorządami terytorialnymi była kluczowym zagadnieniem tegorocznego Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego. Obradujący szukali odpowiedzi na pytania dotyczące udanej i efektywnej współpracy. Nie zabrakło również rozmów o głównych kierunkach rozwoju turystyki na Mazowszu. W trakcie wydarzenia obchodzono również jubileusz 10-lecia MROT-u. W spotkaniu wzięli udział m.in. wicemarszałek Wiesław Raboszuk i członek zarządu Rafał Rajkowski.


NA KOŃCU MATERIAŁU DOSTĘPNY JEST LINK DO ZDJĘĆ NA DROPBOXIE

ZOBACZ TEŻ RELACJĘ Z GALI 10-LECIA MROT

Zobacz też 10 lat MROT w Wiadomościach Turystycznych


W tym roku, w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbyła się nie tylko dziesiąta, jubileuszowa edycja sejmiku turystycznego Mazowsza, ale też dziesięciolecie istnienia Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Obrady sejmiku zbiegły się również ze Światowym Dniem Turystyki (27 września). Tegoroczne spotkanie trwało dwa dni. Jego tematem przewodnim była działalność Lokalnych Organizacji Turystycznych, Regionalnych Organizacji Turystycznych, a także Polskiej Organizacji Turystycznej, ich rola, a także znaczenie współpracy między tymi podmiotami i samorządami terytorialnymi.

Założeniem wydarzenia było stworzenie platformy, dającej możliwość współpracy i wymiany doświadczeń, a także podejmowania wspólnych inicjatyw z obszaru turystyki. Podczas sejmiku gościliśmy m.in. Pana Dawida Laska, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Pana dr Wojciecha Fedyka Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, Panią Joannę Jędrzejewską Debortoli Dyrektora Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa mazowieckiego, stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju turystyki oraz prasy turystycznej. Dyskutowano głównie o nowych kierunkach działań służących rozwojowi turystyki na terenie województwa mazowieckiego.

Pierwszy dzień obrad zdominowały zagadnienia związane z systemem zarządzania turystyką w kraju. Została również podjęta próba zdefiniowania barier i korzyści w codziennej pracy organizacji turystycznych. Jednym z tematów była również marka turystyczna Polski i regionów w kontekście wykorzystania jej dla rozwoju turystyki. W tym dniu zostały również wręczone certyfikaty centrom i punktom informacji turystycznej na Mazowszu. Wręczenie certyfikatów było zwieńczeniem trwającego od końca czerwca procesu certyfikacji centrów i punktów informacji turystycznej wg nowego Regulaminu oraz kryteriów opracowanych przez Polską Organizacją Turystyczną.

Po południu uczestnicy spotkania mogli zwiedzić skansen i wziąć udział w specjalnych warsztatach.

Drugi dzień obrad sejmiku zdominowała tematyka badań w turystyce, opinii i oczekiwań społecznych, trendów w turystyce, a także metodologia prowadzenia badań turystycznych. Na koniec obrad sejmiku dobrymi praktykami w swojej działalności i planami na przyszłość podzieliły się Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna i Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna.

Podczas sejmiku turystycznego obchodzono również, przypadający 27 września, Światowy Dzień Turystyki. Ideą inicjatywy jest kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym, jak i gospodarczym. Co roku towarzyszy jej inne hasło przewodnie. W tym roku brzmiało ono: „Turystyka dla każdego – promocja powszechnej dostępności”.


Fot. J.A.Kwiatkowski/GoodPress

TUTAJ DO POBRANIA DROPBOX ZE ZDJĘCIAMI Z SEJMIKU TURYSTYCZNEGO

Zdjęcie udostępnione w Dropboxie można dowolnie wykorzystać w celach niekomercyjnych podpisując: Archiwum MROT - fot. J.A.Kwiatkowski/GoodPress