NASZ PATRONAT - NOWE MUZEUM

mrot-warszawa-nowe-muzeum-centrum-nauki-kopernikNiedziela 11 marca 2018 roku to data pierwszej wolnej od handlu niedzieli. Zamknięte zostały świątynie konsumpcji – galerie handlowe. Odpowiedzią na powstające zasoby wolnego czasu może być projekt Nowe Muzeum, czyli kompleksowy program promocji interaktywnych muzeów odznaczających się nieszablonową, dostosowaną do współczesnego zwiedzającego ofertą edukacyjną.


Mazowsze ma szczególne miejsce na mapie najciekawszych muzeów, bo od lat setki tysięcy zwiedzających przyciągają Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Fryderyka Chopina czy mniej znana Niewidzialna wystawa. Wszystkie powyższe są fenomenalne i mają ekspozycje, często multimedialne, unikatowe na skalę światową. A warto wspomnieć, że powstają następne jak Muzeum Polskiej Wódki w praskim Koneserze, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie.


11 marca miała miejsce premiera portalu www.nowemuzeum.pl, stanowiącego początek skoordynowanej serii działań promujących turystykę skoncentrowaną wokół nowoczesnych muzeów.


Nowe Muzeum to selekcja najbardziej interaktywnych i angażujących polskich placówek muzealnych, które wyłoniono w wyniku audytu opartego o jasne kryteria. Zakwalifikowano ponad 60 muzeów  zgrupowanych w sześciu kategoriach (centrum nauki, historia, sztuka, technika, natura oraz kulinaria). Obiekty wybierane były w oparciu parametry mówiące m. in. o interaktywności, oddziaływaniu ekspozycji na wiele zmysły czy różnorodności form przekazu. Głównym założeniem selekcji było wyłonienie takich placówek, które są zorientowane na dostarczenie odwiedzającym kompleksowego, wieloperspektywicznego przeżycia, łączącego w sobie elementy edukacji, zabawy i relaksu.

Polska stała się Mekką nowych muzeów: obfitość powstających w niedługim czasie placówek chyba nie ma precedensu w skali świata. Wzbogaciły one krajobraz turystyczny zarówno metropolii jak i miast oraz miasteczek. Bogatą ofertę posiadają m. in. Gdańsk, Wrocław, Warszawa i Kraków. Perełki jednak zlokalizowane są także w mniej oczywistych lokalizacjach - np. Muzeum Ognia w Żorach, Muzeum Ikon w Supraślu czy też Centrum Tradycji Mleczarstwa w Grajewie. Wszystkie one zostały opisane i zaprezentowane na portalu www.nowemuzeum.pl. Oprócz opisów obiektów i galerii zdjęć utworzona została także część blogowa zawierająca relacje z wizyt w muzeach i miastach, planowane są także publikacje powiązanych treści takich jak recenzje wartościowych książek edukacyjnych czy wywiady z osobami związanymi z nowymi muzeami.

Hubert Gonera – koordynator projektu Nowe Muzeum oraz dyrektor zarządzający poznańskiej firmy landbrand realizującej przedsięwzięcie jest zdania, iż nowoczesne muzea stanowią polskie narodowe bogactwo, towar eksportowy, który stanowi szansę dla rozwoju turystyki i rozwoju kreatywnego myślenia wśród młodych pokoleń: „Turystyka jest najprzyjemniejszą formą edukacji. Stworzyliśmy pierwsze w  sieci miejsce, które zbiera selekcje wartościowych nowych muzeów z wszystkich zakątków Polski. Naszym zdaniem to świetna inspiracja dla każdego świadomego rodzica, nauczyciela czy osoby chcącej uczyć się całe życie na spędzanie wolnych niedzieli i nie tylko. Chcemy zbudować wokół nowych muzeów grupę osób otwartych na wiedzę. To nie my tylko Kartezjusz odkrył, że tylko angażując wiele zmysłów, emocje i stwarzając możliwości interakcji budujemy w mózgu nowe połączenia między neuronami. To stanowi dla nas nową definicję edukacji. A że przy okazji zachęcamy do poznawania nie tylko najbliższej okolicy - tym lepiej!”.

Projekt startuje w 11 marca 2018 i promowany jest hasłem: Wyskocz z kapci! Dla twórców projektu kapcie są synonimem muzeów starego typu, kojarzących się głównie ze szklanymi gablotami i szuraniem w kapciach. Hasło ogólnopolskiej kampanii Nowe Muzeum  – stanowi nawiązanie do tej konotacji, a także zachętę do wyjścia z domu i świadomego, wartościowego spędzania wolnego czasu.

Na stronie www.nowemuzeum.pl opisanych jest 60 obiektów, z czego ponad 20 współpracuje ściśle z organizatorami. Już wkrótce może będzie spodziewać się miedzy innymi konkursów, w których będzie można wygrać wejściówki do partnerskich obiektów.

Więcej na stronie: www.nowemuzeum.pl

 

 

mrot-nowe-muzeum-centrum-nauki-kopernik

Zdjęcie: Centrum Nauki Kopernik

Źródło: NoweMuzeum.pl