• kondolencje
  • kondolencje 2

KONKURS NA NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY WOJ. MAZOWIECKIEGO 2014 ROZSTRZYGNIĘTY!

Farma Iluzji: Chata Tajemnic i Studnia Nieskończoności, fot. www.farmailuzji.plSześć produktów turystycznych zdobyło Certyfikaty Województwa Mazowieckiego podczas zakończonego właśnie regionalnego etapu konkursu "Najlepszy produkt turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej 2014". Kapituła Konkursu wytypowała spośród finałowej szóstki trzy najlepsze produkty, które będą reprezentowały Mazowsze w ogólnopolskiej części zmagań o Certyfikaty POT.

 

Oto najlepsze produkty turystyczne województwa mazowieckiego:
-    Muzeum Powstania Warszawskiego
-    Park Edukacji i Rozrywki FARMA ILUZJI
-    Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
-    Dzień Tradycji Rzeczypospolitej. Widowisko edukacyjno - historyczne. Ogólnopolski Turniej Husarski
-    Flis Festival
-    Zdarzyło się kiedyś nad wodą - trasa turystyczna w radomskim skansenie

Trzy produkty najwyżej ocenione przez mazowiecką Kapitułę zostały zgłoszone do ogólnopolskiego etapu konkursu "Najlepszy produkt turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej 2014" i mają szansę na krajowe wyróżnienie:

Muzeum Powstania Warszawskiego-    Muzeum Powstania Warszawskiego – od 2010 r. jest najważniejszą atrakcją turystyczną Warszawy. Rocznie odwiedza je ponad pół miliona turystów z Polski i co siódmy turysta z zagranicy. Otwarte w 60. rocznicę wybuchu Powstania jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolność. To placówka muzealna, gdzie rozwiązania techniczne i architektoniczne nawiązują do najnowocześniejszych na świecie. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z pocz. XX w., co także stanowi część składową ekspozycji. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie multimediów przybliżają powstańczą rzeczywistość. Wydarzenia przedstawione są chronologicznie, w scenerii sprzed 70 lat. Ekspozycja to obraz, światło, dźwięk, bruk z czasów okupacji, kioski multimedialne, okulary fotoplastiokonu. Sercem Muzeum jest stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje z odgłosami walczącej Warszawy. MPW wykorzystuje innowacyjny sposób opowiadania historii. Oprócz nowoczesnej, multimedialnej, ekspozycji działa poza placówką, w przestrzeni miejskiej, aby zaktywizować społeczność.

Farma Iluzji-    Park Edukacji i Rozrywki FARMA ILUZJI w Mościskach koło Woli Życkiej – to jedyny w Polsce park atrakcji (ponad 4 ha) zajmujący się tematyką iluzji optycznych, fizycznych i dźwiękowych. Główną atrakcją jest wyjątkowy w skali światowej budynek podniesiony z jednej strony (pozornie) na kilku gigantycznych balonach. W jego wnętrzu zaburzone zostają prawa grawitacji, powodując np. toczenie się obiektów pod górkę. Inne obiekty to m.in.: Labirynt Luster, Pokój Amesa (zaburzanie perspektywy), Tunel Vortex (iluzja ruchu pozornego), Muzeum Iluzji. Na terenie ulokowano także obiekty do zabawy i rozrywki: labirynty, plaża z prawdziwymi palmami, place zabaw, przeprawa tratwami itp. Dodatkowo punkty gastronomiczne. W 2013 obiekt odwiedziło 120 tys. osób. Farma Iluzji to produkt o długofalowej strategii rozwoju. Stopniowo tworzone są nowe atrakcje, powiększany zostaje teren parku (docelowo 12 ha). Obecnie w trakcie projektowania znajduje się wioska noclegowa (oczywiście nietypowa), większa restauracja oraz wieża widokowa z widokiem na Wisłę (działka znajduje się na wzniesieniu). O sukcesie miejsca decyduje unikalność tematu, element edukacyjny, przyjazność (np. możliwość wnoszenia własnego prowiantu i grillowania) oraz piękna lokalizacja w środku lasu, wśród drzew. Idealne miejsce na nietuzinkowy rodzinny weekend!

Muzeum Żydów w Płocku-    Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku – otwarte w 2013 r., mieści się w odrestaurowanej, dawnej synagodze. Jest placówką kulturalno-oświatową, ukazującą historię osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich i bogactwo kultury żydowskiej. Multimedialna wystawa podzielona jest na strefy dotyczące: historii Żydów na Mazowszu od początku aż po czasy współczesne, elementów kultury żydowskiej (w tym: kuchni, muzyki, świąt i zwyczajów oraz obiektów architektury żydowskiej), Holokaustu (zbudowana jest na bazie "Kartek z pożogi" Symchy Gutermana (świadka zagłady) i archiwalnych fotografii żydowskich mieszkańców Mazowsza). Dopełnieniem ekspozycji jest widowisko multimedialne na bazie wycinanki żydowskiej. Muzeum ma atrakcyjny program: koncerty, wieczory literackie, wykłady, małe spektakle teatralne, wystawy czasowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, prezentacje filmów, pokazy slajdów, degustacje potraw żydowskich, warsztaty plastyczne i taneczne, imprezy również poza budynkiem muzeum przybliżające kulturę żydów. Jednym z najważniejszych celów Muzeum jest przybliżanie kultury żydowskiej, budzenie poczucia wzajemnego porozumienia między Polakami i Żydami, niwelowanie uprzedzeń, negatywnych stereotypów myślowych, przezwyciężanie barier między narodem polskim i żydowskim.

Celem konkursu "Najlepszy produkt turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej 2014" jest wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych roku. Przyznanie Certyfikatu POT oznacza ogólnopolską promocję laureatów w ramach działań Polskiej Organizacji Turystycznej oraz informacje o produkcie w ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych mediach. Dla turystów Certyfikat POT jest gwarancją wysokiej jakości usług turystycznych i dobrego wypoczynku.  

Laureatów konkursu "Najlepszy produkt turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej 2014" poznamy 30 września 2014 r.