MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI MA 65 LAT

mrot-jubileusz-msit-Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie powstało w 1952 r. Jest to jedno z najstarszych muzeów tego typu w Europie. Przez lata zmieniało swoja siedzibę - na poczatku byl to budynek przy ulicy Rozbrat, potem stadion Skry w Warszawie, a w 2005 r. muzeum przeprowadziło się do nowej siedziby w Centrum Olimpijskim, gdzie 5 listopada 2006 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej ekspozycji stałej. W dniu 27.10.2017 r. odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 65-lecia Muzeum.


Wyjątkowo licznie zgromadzonych gości powitał prowadzący – Henryk Urbaś, informując m.in. o transmisji Gali na żywo oraz rejestracji przez ekipy telewizyjne, a także o uświetnieniu tej okazji przez Pocztę Polską i Pocztę Maltańską wydaniem okolicznościowych znaczków ze specjalnym datownikiem.

Następnie głos zabrał Dyrektor Muzeum Tomasz Jagodziński, witając imiennie gości: Irenę Szewińską - członkinię MKOl, multimedalistkę olimpijską, członka Rady Muzeum; Anitę Włodarczyk - dwukrotną złotą medalistkę Igrzysk Olimpijskich i trzykrotną złotą medalistkę Mistrzostw Świata; Andrzeja Derę - Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej; Piotra Nowackiego – Ministra, Doradcę Prezydenta ds. Sportu; Witolda Kołodziejskiego – Ministra, Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Partnerów Honorowych: Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, którego reprezentowali Dyrektor Paweł Cukrowski oraz Agnieszka Kuźmińska, Zastępca Dyrektora z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, jak również Andrzeja Kraśnickiego - Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Mennicę Polską reprezentował Leszek Rutkowski, Dyrektor ds. Handlu Krajowego, Zarząd Totalizatora Sportowego - Prezes Olgierd Cieślik, Członek Zarządu - Grzegorz Sołtysiński oraz Dyrektor Departamentu Partnerstw i Eventów - Pan Kornel Eljaszewicz.

Przywitano również przedstawicieli mediów, w szczególności Wiesława Podkańskiego – Prezesa Honorowego Ringer Axel Springer Polska, wydawcy Przeglądu Sportowego, który był partnerem Jubileuszu. Obecni byli liczni przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego: Magdalena Flis - Dyrektor Kancelarii Marszałka, Andrzej Gajowniczek - Dyrektor Departamentu Kontroli, Tomasz Rosłonek - Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji, Krzysztof Łaptaszyński - Zastępca Dyrektora Departamentu Organizacji oraz Andrzej Żuk - Kierownik Wydziału Współpracy z Zagranicą w Kancelarii Marszałka.

Swoją obecnością zaszczycili nas również:
- Roman Babut - Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Olimpijskich AICO;
- Andrey Ordash - Radca – Minister z Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie,
- Gulnoz Axmadalijewa - reprezentująca Muzeum Olimpijskie w Taszkiencie,
- Maruf Karimov - Konsul Republiki Uzbekistanu w Polsce,
- Generał Gromosław Czempiński,
- Kapitanowie: Marian Nowotnik, Jerzy Makula, Ireneusz Oziębała;

ponadto przedstawiciele instytucji kultury i zaprzyjaźnionych muzeów:
- Mieczysław Nowicki - Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego;
- Katarzyna Deberny – Dyrektor Działu Edukacji PKOl;
- Kajetan Hądzelek - Prezes Fundacji Centrum Edukacji Olimpijskiej;
- Ks. Edward Pleń – kapelan sportu polskiego i Muzeum;
- Mieczysław Jachacy – znany restaurator, fundator urodzinowego tortu;
- Wojciech Zabłocki - Przewodniczący Rady Muzeum oraz byli i obecni członkowie Rady Muzeum;
- Prezesi Polskich Związków Sportowych, wśród nich najmłodszy stażem Prezes Michał Sikora, nowy Prezes Polskiego Związku Motorowego.

Dyrektor Jagodziński przywitał także byłych i obecnych pracowników Muzeum, a także internautów, którzy oglądali transmisję Gali na żywo w internecie.

Po powitaniach naszych gości Dyrektor krótko przedstawił historię Muzeum, ilustrowaną slajdami. Historia ta rozpoczęła się w 1952 r., gdy zapadła ostateczna decyzja utworzenia Muzeum, potwierdzona Zarządzeniem Nr. 44 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 27.10.1952 r. w sprawie „Zorganizowania zbiorów eksponatów muzealnych z dziedziny Kultury Fizycznej i Sportu”. Muzeum zajmowało kilka siedzib, od 2005 roku mieści się w Centrum Olimpijskim. Na koniec tej części Gali zgromadzonym gościom zaprezentowano około 4-minutowy film, pokazujący działalność Muzeum.

W kolejnej części Dyrektor Tomasz Jagodziński wraz z Pawłem Cukrowskim, Dyrektorem Departamentu Kultury Promocji i Turystyki oraz Agnieszką Kuźmińską Zastępcą Dyrektora, wręczyli zasłużonym pracownikom Muzeum Dyplomy Uznania za wieloletnią pracę. Dyplomy odebrali:
- Iwona Grys
- Konrad Moniewski
- Karol Tarasiewicz-Mrowiński
- Agnieszka Kuba
- Mirosław Korzeniewski
- Katarzyna Gutowska
- Magdalena Walczyk
- Justyna Puchłowska
- Aleksandra Czechowicz Woźniak.

Następnie Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki wręczył Dyrektorowi Tomaszowi Jagodzińskiemu pamiątkową statuetkę i złoty medal "Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego".

W swoim wystąpieniu Dyrektor Muzeum omówił nagrody, które otrzymaliśmy w poprzednich i w bieżącym roku, czyli Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba (w 2017 roku w dwóch kategoriach: II miejsce za lekcję edukacyjną Fizyka w sporcie oraz wyróżnienie za publikację Kolekcja Medali Olimpijskich w zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie). Przedstawił również Raport działalności Muzeum w latach 2006 – 2016, którego egzemplarze były podarowane wszystkim uczestnikom Gali. Dyrektor poinformował zebranych, że w ciągu 5 ostatnich lat otrzymaliśmy 217 podziękowań, gratulacji i słów uznania oraz – czego nie ma w raporcie – 4 skargi, w tym jedną na Dyrektora.

W kolejnej części nastąpiło wręczanie honorowych tytułów Przyjaciela Kolekcji Muzealnej, które odebrali:
- Anna Milewska–Zawada, za przekazanie imponującego księgozbioru po zmarłym w 2010 roku mężu – pionierze polskiego himalaizmu Andrzeju Zawadzie. Do Muzeum trafiły także jego dokumentacje fotograficzne wypraw oraz sprawozdania z prac Zarządu Polskiego Związku Alpinizmu z lat 1974-1998. Łącznie ok. 351 pozycji.
- Pan Tomasz Prażmowski – nestor polskiej fotografii, zaprzyjaźniony z Muzeum sportu od dziesięcioleci, przekazał w darze kolekcję 62.000 negatywów zdjęć swojego autorstwa. Obejmuje ona lata ‘60, ’70 i początek lat ‘80 XX wieku. Zbiór zawiera głównie dokumentacje polskiego życia sportowego. Do najcenniejszych należą negatywy z Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Niemczech w 1974 roku.
- Pan Andrzej Kraśnicki Prezes PKOl - za systematyczne przekazywanie wyposażenia polskiej ekipy z kolejnych Igrzysk oraz pochodni olimpijskich - kolekcja liczy obecnie 12 pochodni.

Dyrektor wręczył pamiątkowe medale wybite na tę okazję przez Mennicę Polską, które odebrali:
- Irena Szewińska za promocję Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie na arenie międzynarodowej, a w szczególności wśród członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego;
- Anita Włodarczyk – dwukrotna mistrzyni olimpijska;
- Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego (w jego imieniu Dyrektor Paweł Cukrowski i Zastępca Dyrektora Agnieszka Kuźmińska) za Patronat Honorowy Jubileuszu 65-lecia Muzeum, za całokształt wspierania działalności Muzeum;
- Andrzej Kraśnicki Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego za Patronat Honorowy Jubileuszu, za wspieranie działań Muzeum w różnych aspektach;
- Roman Babut Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Olimpijskich za podjęcie współpracy z Muzeum;
- Kajetan Hądzelek reprezentujący Komitet Pierre’a de Coubertina w Polsce za długoletnią współpracę z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (54 lata);
- dwaj bohaterowie narodowi: Generał Gromosław Czempiński oraz Kapitan Tadeusz Wrona (nieobecny na Gali, medal będzie przekazany w innym terminie);
- Iwona Grys, która otrzymała podziękowania od wszystkich pracowników Muzeum za wieloletnią współpracę.

Gratulacje dla Muzeum odbierali wspólnie Dyrektor Tomasz Jagodziński oraz Zastępca Dyrektora Aleksandra Czechowicz-Woźniak. Wśród darów dla Muzeum znalazły się m.in. oryginalne Ody Olimpijskie Pierre’a de Coubertina z 1948 r. przekazane przez Kajetana Hądzelka oraz statuetka Kazimierza Górskiego od Andrzeja Brusikiewicza i Janusza Jesionka z Fundacji im. K. Górskiego. Serdecznie dziękujemy za wszystkie przekazane prezenty i życzenia.

Po zakończeniu części oficjalnej wystąpił zespół VOX z koncertem swoich przebojów, które rozruszały publiczność, a piękny (i smaczny!) tort jubileuszowy - sprezentowany przez znanego warszawskiego restauratora Mieczysława Jachacego - został pokrojony przez Irenę Szewińską, Anitę Włodarczyk i Agnieszkę Kuźmińską. O uroczysty poczęstunek dla naszych gości zadbała restauracja Moonsfera.


mrot-jubileusz-msit-DSC 5760
Źródło i zdjęcia: Muzeum Sportu i Turystyki


***

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie powstało w 1952 r. Jest to jedno z najstarszych muzeów tego typu w Europie. Pierwszą siedzibą był budynek przy ulicy Rozbrat.

W 1966 r. nastąpiło otwarcie MSiT w nowej siedzibie na stadionie Skry w Warszawie przy ulicy Wawelskiej. W 2005 r. MSiT przeprowadziło się do nowej siedziby w Centrum Olimpijskim, gdzie 5 listopada 2006 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej ekspozycji stałej.

Zbiory muzeum liczą ponad 45 tys. eksponatów – są to muzealia dotyczące głównie sportu polskiego: medale, żetony, plakiety, puchary, odznaki sportowe, i turystyczne oraz monety, sztandary, flagi, proporce i emblematy, stroje i sprzęt sportowy, akcesoria podróżne, plakaty sportowe i turystyczne, dzieła sztuki (rzeźby, malarstwo, grafika, medale artystyczne, tkanina) o tematyce sportowej, a także zbiory filatelistyczne i numizmatyczne, 56 tys. fotografii, 16 tys. książek oraz ponad 2 tys. dokumentów i archiwaliów. Kolekcję muzealną uzupełnia dokumentacja filmowa i dźwiękowa.

Muzeum ma w swoim dorobku ponad sto pięćdziesiąt wystaw czasowych, prezentowanych we własnej siedzibie oraz w innych muzeach w kraju i za granicą. Oprócz działalności wystawienniczej muzeum prowadzi szeroką działalność edukacyjną (lekcje muzealne, cykle edukacyjne, konkursy) skierowaną głównie do dzieci i młodzieży. Muzeum współpracuje z wieloma instytucjami kultury i edukacji, prowadzi spotkania metodyczne z kadrą nauczycielską, wydaje własne publikacje monograficzne i okolicznościowe. W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbywają się również giełdy kolekcjonerów pamiątek sportowych (w różnych terminach), Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz (maj) oraz różnego typu spotkania, promocje i imprezy okolicznościowe.

Muzeum jest instytucją finansowaną ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.