GARWOLIŃSKI SEJMIK KRAJOZNAWCZY

mrot-sejmik-krajoznawczy-garwolinŚwiadomość jak ważna dla lokalnych społeczności może być turystyka na Mazowszu sięga coraz dalej, a w ślad za nią pojawiają się nowe, interesujące inicjatywy. Na przykład wernisaż wystawy poplenerowej „Malownicze Mazowsze”, sesja krajoznawcza „Garwolin nad Wisłą” oraz rozstrzygnięcie konkursu krajoznawczego były elementami podsumowania projektu „Garwoliński Sejmik Krajoznawczy”.


Kultura, historia, turystyka

Oprócz potencjału kulturowego i historycznego poruszano także kwestię walorów turystycznych Mazowsza. Sejmik miał również zaktywizować i zintegrować mieszkańców. Służył temu cykl wydarzeń, których tłem są tegoroczne obchody Roku Rzeki Wisły, dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki oraz nadchodząca setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przedsięwzięcie przede wszystkim zwracało uwagę na walory i znaczenie dla Mazowsza królowej polskich rzek – Wisły. Korzystający z projektu poznali też lepiej postać bohatera kilku narodów czyli Tadeusza Kościuszkę, a także miejsca na terenie powiatu, wydarzenia i osoby związane z walkami na drodze do odzyskania niepodległości. Przypomniano także rolę wiejskich dworów w kultywowaniu tradycji narodowych i patriotycznych. Projekt uzyskał dofinasowanie z budżetu Mazowsza w kwocie 15 tys. zł., a w jego podsumowaniu uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Wiele wydarzeń

Różnorodność organizowanych imprez sprawiła, że każdy znalazł coś dla siebie, niezależnie od wieku i zainteresowań. Z projektu skorzystały zarówno przedszkolaki, jak i młodzież szkolna, dorośli i seniorzy. Łącznie w projekcie udział wzięło około 250 osób. Uczestnikom projektu proponowano:
- wycieczki krajoznawcze zabytkowym autobusem „Jelczem 043”, tzw. ogórkiem, szlakiem Tadeusza Kościuszki po Ziemi Garwolińskiej (organizowana wspólnie z PTTK Oddział Otwock),
- konkurs krajoznawczy (organizowany wspólnie z PTTK Oddział Otwock),
- warsztaty upowszechniające wiedzę o etnografii regionu (organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego),
- spotkanie przybliżające postać Tadeusza Kościuszki i jego związki z Ziemią Garwolińską oraz Mazowszem,
- plenery malarskie „Barwy Jesieni w polskim dworze”;
- sesję krajoznawczą „Garwolin nad Wisłą”.

Wystawa i konkurs

Wystawa malarstwa i rysunku „Malownicze Mazowsze” przedstawia prace wykonane przez lokalnych twórców podczas plenerów zorganizowanych przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem w ramach projektu „Garwoliński Sejmik Krajoznawczy”. W plenerach wzięło udział 28 artystów w różnym wieku – od juniora do seniora. Łącznie powstały 43 prace różną techniką malarską. W plenerach udział wzięła także klasa plastyczna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie.

Nagroda w konkursie krajoznawczym o powiecie garwolińskim wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i starosta garwoliński Marek Chciałowski. Konkurs odbył się podczas wycieczki „ogórkiem”. Nagrody zdobyli: Zbigniew Węgrzynek, Tomasz Żurawski, Oskar Nasiłowski. Wystawę można oglądać do 15 grudnia br. w dworku w Miętnem przy ul. Głównej 55.

Dbanie o piękno i historię naszych małych ojczyzn powinno być dla nas wszystkich rzeczą naturalną. Promocja i krzewienie wiedzy nie są tylko domeną wybranych, ale może to robić każdy z nas. Powstałe prace i liczba uczestników w projekcie potwierdzają potrzebę organizacji podobnych inicjatyw. Gratuluję Państwu zaangażowania i życzę kolejnych udanych projektów – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Jest taka wieś i jest taka szkoła, w której powstała Wiejska Galeria Sztuki – donosiły w 1975 r. gazety. W miętnieńskim dworku organizowano niegdyś m.in. plenery malarskie i goszczono tu artystów plastyków Mazowieckiego Towarzystwa Kultury. Chcemy ożywić piękną historię tego miejsca i przy okazji integrować środowiska lokalnych pasjonatów, artystów. Dać im możliwość zaprezentowania siebie oraz swojej twórczości. Ale także w sposób oryginalny przedstawić i promować piękno Ziemi Garwolińskiej i Mazowsza – dodała Beata Pasternak dyrektor PCKiP w Miętnem.

mrot-sejmik-krajoznawczy-garwolin-mietne

 

Zdjęcia: PCKiP w Miętnem
Źródło: Mazovia.pl