SMAKI MAZOWSZA

mrot-tradycje-wielkanoc-mazowsze-easter-1328647 1920-pixabayCo roku czekamy na Wielkanoc i smakołyki ze święconki. Ale czy wiemy co symbolizują poszczególne jej elementy?


Co w koszyku?

Pierwotnie święcono wszystkie potrawy przygotowane na wielkanocne śniadanie. Z czasem na święconkę składały się tylko wybrane produkty. A czy zastanawiamy się, co jest czym w wielkanocnym koszyczku? Baranek wielkanocny (dawniej najczęściej robiony z masła) symbolizuje Chrystusa zmartwychwstałego. Czekoladowy zajączek oznacza grzeszników oczyszczonych przez pokutę, ale też witalność. Chleb ma przynieść urodzaj. Jaja wielkanocne to symbol płodności i znak zwycięstwa nad śmiercią. Sól oznacza trwałość, ochronę życia przed rozkładem i zepsuciem. Chrzan przypomina o pokonaniu męki. Mięso, wędliny oraz masło są symbolem dobrobytu i dostatku. A baby wielkanocne to forma pochwalenia się zdolnościami gospodyni. Święcone trzeba zjeść całe, aby w czasie trwania kolejnego roku niczego w domu nie brakowało.

Ale jaja!

Nieodłącznym elementem Wielkanocy są jajka. Statystyczna kura nioska, według GUS, zniosła w 2016 r. 219 jaj. Takim wynikiem kura z naddatkiem zaspokoiłaby zapotrzebowanie na jaja statystycznego Polaka, który zjada ich średnio około 160  sztuk w ciągu roku (w różnej postaci). A na ile jaj nas stać? Przeciętnie zarabiający Polak mógł w ubiegłym roku za swoją pensję brutto kupić 9851 jaj.

 

Konkurs – dla miłośników jedzenia i fotografii

Czasem kolory na talerzu hipnotyzują równie mocno, jak dzieła sztuki. Ciasto wychodzi tak apetyczne, że aż żal wbijać w nie nóż i kroić. Smakoszom nie trzeba tłumaczyć piękna tkwiącego w jedzeniu. Mamy nadzieję, że wśród wielu blogerów i miłośników zabawy formą, kolorem i fakturą znajdą się również pasjonaci kuchni mazowieckiej. Właśnie ruszyła pierwsza edycja Mazowieckiego Konkursu Fotografii Kulinarnej. Zdjęcia można nadsyłać w dwóch kategoriach: związanych z potrawami lub produktami wpisanymi na Listę Produktów Tradycyjnych z Mazowsza lub certyfikowanych logo Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowy na www.mazovia.pl (zakładka: Konkursy fotograficzne). Na zdjęcia czekamy do 7 maja!


mrot-tradycje-wielkanoc-mazowsze-easter-1328647 1920-pixabay
Zdjęcia: Pixabay
Źródło: Mazovia.pl