NOWE ROZDANIE W PROGRAMIE AMBASADORÓW KONGRESÓW POLSKICH

W dniu 29 października 2024 roku w Warszawie podpisano pierwsze, pionierskie porozumienie zawiązujące regionalno-lokalny Klub pod nazwą Klub Ambasadora Kongresów – Warszawa i Mazowsze. Został on powołany po połączeniu funkcjonującego już Klubu w Warszawie oraz regionalnego odpowiednika, powstającego na terenie województwa Mazowieckiego. Sygnatariuszami porozumienia są organizatorzy Programu AKP Polska Organizacja Turystyczna z Poland Convention Bureau, Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce oraz Warszawska Organizacja Turystyczna wraz z działającym w jej strukturach convention bureau i Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna wraz z Mazovia Convention Bureau. Do tej pory powstawały one w miastach i funkcjonują w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu.

– To kolejny krok wzmacniania funkcjonującego od ponad 25 lat Programu Ambasadorów – powiedziała Paula Fanderowska, Prezeska SKKP – Tym samym skutecznie i konsekwentnie rozwijamy sieć Klubów w całej Polsce. Program Ambasadorów służy wyróżnianiu osób, które pozyskują dla Polski ważne oraz prestiżowe wydarzenia. Wiemy, że w miastach i regionach drzemie ten potencjał, a dzięki Klubowi będzie można jeszcze skuteczniej dotrzeć do inicjatorów kongresów, konferencji oraz wspólnie organizować kolejne.

Porozumienie zostało podpisane przez reprezentantów poszczególnych organizacji na czele z Anetą Książek (Kierownik Poland Convention Bureau POT), Izabelą Stelmańską (Prezes Mazowieckiej Regionalne Organizacji Turystycznej) oraz Mateuszem Czerwińskim (Prezes Warszawska Organizacja Turystyczna).

– Mariaż Warszawy z Mazowszem w ramach wspólnego prowadzenia lokalnego Klubu Ambasadorów Kongresów to dowód na dojrzałe i strategiczne podejście obu biur do wsparcia środowiska nauki i biznesu w pozyskiwaniu spotkań i wydarzeń dla Warszawy i Mazowsza – powiedziała Aneta Książek, dodając – Cieszymy się również, iż nasze zaproszenie do prac Kapituły Programu Ambasadorów Kongresów Polskich na lata 2024-2027 przyjęła Pani Izabela Stelmańska, prezeska zarządu Mazowieckej Organizacji Turystycznej i Mazovia Convention Bureau. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Konferencje i Kongresy w Polsce liczymy na owocną współpracę oraz oczywiście życzymy udanych kongresów i konferencji w Polsce centralnej.

– Mazovia Convention Bureau powstało w 2019 roku i jednym z jego celów była współpraca oraz uzupełnianie oferty turystyki biznesowej Warszawy. Dzieje się to dzięki ścisłej współpracy z Warsaw Convention Bureau – powiedziała Izabela Stelmańska, dodając – dzisiaj realizujemy kolejny krok tej wspólnej drogi, podpisując porozumienie na realizację Klubu Ambasadora Kongresów Warszawy i Mazowsza, budując wspólną ofertę konferencyjno-kongresową. Dziękuję za tę możliwość.

– Podpisanie tego porozumienia jest bezprecedensowe, natomiast jest to naturalna kolej rzeczy, aby miasto i region współpracowały. Wszystkim życzymy nawiązywania takiej relacji, wtedy marka Polski, na którą wszyscy pracujemy, będzie bardziej rozpoznawalna i rosła w siłę – powiedział Mateusz Czerwiński po podpisaniu dokumentu.

Porozumienie zostało podpisane w oparciu o nowopowstały dokument Strategii Programu AKP na lata 2024 – 2030. Dokument został udostępniony na stronie www.ambasadorkongresow.pl i zakłada zwiększenie rozpoznawalności Programu wśród przedstawicieli świata akademickiego, szczególnie w tak zwanych miastach drugiego wyboru. Wskazuje również na wzmocnienie lokalnych Klubów Ambasadora oraz tworzenie nowych w szczególności regionach ma na celu zintensyfikowanie działań na szczeblu regionalnym. Integralnym elementem strategii jest również promowanie roli Convention Bureaux oraz ich współpracy z Ambasadorami w procesie pozyskiwania wydarzeń.

Nowa Kapituła Programu AKP na lata 2024 – 2027

Organizatorzy Programu Ambasadorów Kongresów Polskich powołali także nową Kapitułę, która wyłoni kolejnych Ambasadorów i Ambasadorki Kongresów Polskich oraz Mecenasów Kongresów. Zgodnie z założeniami regulaminu w jej skład wchodzą reprezentanci nauki, w tym nauk podstawowych i nauk medycznych, reprezentanci środowisk gospodarczych oraz środowisk kultury, sportu i organizacji pozarządowych. Spośród kilkunastu kandydatów i kandydatek ostatecznie zaproszenia do uczestnictwa w jej pracach zaakceptowali:
– dr hab. Anna Kalinowska-Żeleźnik, prof. UWSB Merito, Dziekan Wydziału Biznesu, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku,
– prof. dr hab. Krzysztof A. Makowski, Wydział Historyczny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
– prof. dr hab. inż. Józef Modelski, Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych, Politechnika Warszawska,
– prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Rektor, Politechnika Śląska, dotychczasowy Przewodniczący Kapituły,
– Ireneusz Węgłowski, Prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przewodniczący Rady Nadzorczej Orbis SA,
– Michał Fijoł, Prezes Zarządu PLL LOT,
– Wojciech Kuśpik, Prezes Zarządu Grupy PTWP SA, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC),
– dr hab. Jolanta Żyśko, prof. AWF, Prorektor ds. Promocji i Rozwoju, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie,
– Izabela Stelmańska, Prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Mazovia Convention Bureau,
– prof. dr. n. med. Jacek Szepietowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Z ramienia organizatorów, zgodnie z regulaminem przedstawicielami zostali Rafał Szmytke, Prezes POT oraz Paula Fanderowska, Prezeska SKKP wraz z Anetą Książek, Kierownik, Poland Convention Bureau POT oraz Anną Wodą (Członkini Zarządu SKKP, Kierownik w CN Kopernik). Funkcja Sekretarz Kapituły została powierzona Agnieszce Szymerowskiej (SKKP). Najbliższe spotkanie Kapituły, podczas którego wyłonieni zostaną Ambasadorowie i Ambasadorki Kongresów Polskich, odbywać się będzie w pierwszej połowie listopada.

Źródło i zdjęcia: materiały organizatorów