GALA ALEI GWIAZD LITERATURY. JEDYNA TAKA ALEJA W EUROPIE

Gala Alei Gwiazd Literatury od 2014 roku wieńczy całość działań związanych z promocją czytelnictwa, kultury oraz całego miasta Mińsk Mazowiecki. Symbolem przedsięwzięcia i rozwijającą się z roku na rok atrakcją turystyczną miejscowości stała się Aleja Gwiazd Literatury współtworzona przez najwybitniejsze postaci literatury polskiej na styku zabytkowej uliczki i nowoczesnego gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Aleja z wmurowanymi przez literatów gwiazdami, m.in. noblistki Olgi Tokarczuk, Janusza Głowackiego i Julii Hartwig, stała się nowym symbolem miasta, a organizowane przy okazji Gali wydarzenia przyciągają mieszkańców miasta oraz gości spoza regionu.

Aleja Gwiazd Literatury

To chyba jedyna taka Aleja Gwiazd w Europie. Oddaje hołd twórcom literatury, a jednocześnie promuje czytelnictwo i miasto Mińsk Mazowiecki, do którego przyciąga najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych i ich odbiorców.

Aleja Gwiazd Literatury powstała w centrum Mińska Mazowieckiego, przed wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Co roku, od 2014, na miejskim chodniku pojawia się nowa gwiazda, uroczyście odsłaniana przez pisarkę lub pisarza, którym została zadedykowana.

W ten jeden jedyny sobotni wieczór w roku Mińsk Mazowiecki staje się stolicą polskiej literatury. Bohater lub bohaterka wieczoru odsłania w Alei swoją gwiazdę i uczestniczy w spotkaniu autorskim. Bogata oprawa artystyczna oraz konkurs literacki inspirowany twórczością głównej postaci wieczoru, przyciągają coraz więcej gości z samego Mińska Mazowieckiego, a w ostatnich latach – z całej Polski.

Dotychczas swoje gwiazdy przed siedzibą Biblioteki odsłonili: Julia Hartwig (2014), Janusz Głowacki (2015), Andrzej Stasiuk (2016), Olga Tokarczuk (2017), Mariusz Szczygieł (2018),  Joanna Bator (2019), Wiesław Myśliwski (2021), Grzegorz Kasdepke (2022), Jacek Dukaj (2023) oraz Cezary Harasimowicz (2024).

W bliskim sąsiedztwie Alei znajdują się też inne atrakcje turystyczne Mińska Mazowieckiego:  zespół pałacowo- parkowy Dernałowiczów, Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz pomnik – stoliczek Jana Himilsbacha.

 Mińsk Mazowiecki – jego rodzime gwiazdy i legendy

W Mińsku Mazowieckim urodzili się aktor, pisarz i kamieniarz Jan Himilsbach oraz Piotr Skrzynecki, twórca Piwnicy pod Baranami. Od paru lat można przysiąść się do nich przy stolikach – pomnikach ulicznych. Tutaj stacjonowali ułani rosyjscy, a później polscy – lubelscy. Po parku, obok pałacu Dernałowiczów, krąży nocami czarny pies, a na terenie należącym dziś do wojska pochowano… konia, czyli TĘ Kasztankę.

Duchów w tym mieście nie brakuje. Poza Janem Himilsbachem i Piotrem Skrzyneckim oraz czarnym psem, w którego został przemieniony, wedle miejscowej legendy – za hulaszczy tryb życia, jeden z właścicieli pałacu i miasta, można spotkać w mieście jego założyciela Jana z Gościańczyc na koniu  oraz Annę Mińską, tutejszą dziedziczkę, która wsławiła się dobrym gospodarowaniem i sercem – ufundowała szpital św. Ducha. To kolejne dwa miejskie pomniki, a podobizna Jana do dziś prowokuje do dyskusji na temat sztuki nowoczesnej.

Szczególny klimat miasta tworzy niska zabudowa, zwłaszcza ostatnie drewniane domy, krewniacy otwockich świdermajerów. To już ostatni moment, by poznać zanikające pod nowoczesną tkanką oblicze miasta. Wkrótce zostaną po nim pamiątki w miejskim muzeum i na obrazach najbardziej znanego lokalnego artysty Marka Chabrowskiego, którego też już tu nie ma – zmarł w 2024 roku.