PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE W WARSZAWIE. MUZEUM OTWARTE NA ŚWIAT

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie to przestrzeń tworzona od niemal 80. lat przez kolejne pokolenia. Dorobek światowej kultury spotyka się tutaj  z indywidualną wrażliwością, inspirując do odkrywania piękna wynikającego z różnorodności.

Poza działalnością wystawienniczą, naukową i gromadzeniem eksponatów z całego świata, Muzeum prowadzi wiele działań edukacyjnych, popularyzatorskich i kulturalnych adresowanych do bardzo różnych grup odbiorców i ma olbrzymi wkład w rozwój społeczeństwa otwartego. Od półwiecza placówka mieści się w XIX-wiecznym gmachu zaprojektowanym przez  Henryka Marconiego i Józefa Góreckiego.

Wielka kolekcja w centrum Mazowsza

Kolekcja muzeum obejmuje niemal 84 tysiące eksponatów oraz 300 tysięcy archiwaliów – to najbogatszy zbiór tego typu w Polsce. Kolekcjonowanie i prezentowanie  różnorodności i bogactwa kultur całego świata przyczynia się do budowania i rozwoju społeczeństwa otwartego. Sprzyjają temu bogata działalność kulturalna oraz liczne zajęcia edukacyjne adresowane do odbiorców w różnym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych.

Ważną częścią działalności Państwowego Muzeum Etnograficznego jest opracowywanie i prezentowanie wystaw stałych oraz czasowych, na których można zapoznać się ze współczesną perspektywą dziedzictwa kulturowego z całego świata.

Wszystkie wystawy PME są tłumaczone na angielski i ukraiński. Wystawy posiadają także audiodeskrypcje, tyflografiki i inne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Dużym ułatwieniem dla wszystkich gości Muzeum jest siedziba w samym sercu Warszawy, miejscu doskonale skomunikowanym.

W Muzeum działają również biblioteka oraz sala kinowa, w której odbywają się pokazy filmowe. Poza wystawami i lekcjami muzealnymi w PME organizowane są targi, wydarzenia specjalne, spotkania autorskie, warsztaty i seminaria.

Odrobina Wenecji w Warszawie

Państwowe Muzeum Etnograficzne, jedno z najstarszych w kraju i największych muzeów w Europie, mieści się w neorenesansowym gmachu u zbiegu ulic Kredytowej i Mazowieckiej, w sąsiedztwie Narodowej Galerii Sztuki „Zacheta” oraz Kościoła Ewangelickiego, którego latarnia wyznacza symboliczny środek Warszawy.

Adres Kredytowa 1 należał kiedyś do Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Gmach powstał w latach 1854-1858 według projektu Henryka Marconiego (architekta i profesora Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie) oraz Józefa Góreckiego (rządowego architekta i budowniczego). Pochodzący w Włoch Marconi, projektując wystrój oraz kolorystykę  elewacji budynku, wzorował się na gmachu Procuratie Nuove w Wenecji.

Zniszczony w czasie II wojny światowej budynek został odbudowany na początku lat 70. XX wieku i stał się wówczas siedzibą Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Muzeum nie tylko dla ludzi

Od 2021 roku Muzeum można zwiedzać w towarzystwie swoich zwierzęcych przyjaciół. Drzwi dla nieludzkich odwiedzających otwarto hasłem kampanii „Pieski też”, która zdobyła wiele wyróżnień.

Muzeum nie tylko otworzyło się na nietypowe odwiedziny, ale samo wyszło poza mury swojej siedziby. Wśród cennych i nowatorskich działań warto wymienić nawiązanie współpracy z Dzielnicą Wisła oraz Wiślaną Ekspedycję Etnograficzną promującą mikropodróże. Muzeum odchodzi konsekwentnie od stereotypu archaicznej instytucji zajmującej się wyłącznie gromadzeniem, katalogowaniem, opracowywaniem i prezentacją zbiorów. Owszem, jest to ważna dziedzina działalności placówki, ale PME to także ludzie, ich kultura i środowisko naturalne.