Poluzowanie obostrzeń związanych z pandemią to nie tylko otwarcie galerii handlowych, restauracji, basenów, siłowni i terenów sportowych ale również miejsc związanych z kulturą i sztuką. Zapraszamy do odwiedzania atrakcyjnych, często nowych ekspozycji w mazowieckich instytucjach kultury i galeriach sztuki.
Harmonogram otwarcia instytucji kultury i galerii sztuki na Mazowszu
OD 4 MAJA:
- Łazienki Królewskie w Warszawie – Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki, Biały Dom, Podchorążówka oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (dwie nowe wystawy)
- Zamek Królewski w Warszawie (nowa wystawa „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”)
- Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (Planetarium dopiero od 29 maja)
- Muzeum Narodowe w Warszawie świętuje otwarcie akcją „Sztuka koi tęsknoty” (nowa wystawa od 7 maja: „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii”)
- Oficyna Chopinowska – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli (nowa wystawa „Słońce / linia / liść. Żelazowa Wola w fotografii Czesława Olszewskiego”)
- Muzeum Mazowieckie w Płocku
- Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku
- Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
- Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, czynne od wtorku do niedzieli: Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie (od 10.00 do 18.00, z wyjątkiem zamkowego dziedzińca), budynek ekspozycyjny w Ciechanowie (od 8.00 do 16.00)
- Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (od 8.00 do 16.00)
- Muzeum Diecezjalne w Siedlcach (wejścia tylko o pełnych godzinach od 10.00 do 15.00 od wtorku do soboty)
- Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie (od wtorku do piątku od 10.00 do 15:00, w soboty i niedziele od 11.00 do 18.00)
- Stacja Muzeum (od 4 do 7 maja możliwość zwiedzania wnętrz zabytkowych pojazdów kolejowych: wagonu salonowego serii Ashx 01, wagonu artyleryjskiego, wagonu bagażowo-pocztowego serii Fg oraz pługa odśnieżnego typu 414S)
- Muzeum Regionalne w Pułtusku z kolekcją aerolitów z największego deszczu meteorytów na świecie (od wtorku do piątku od 10.00 do 16.30, w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00, wkrótce nowa wystawa „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna”)
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
OD 5 MAJA:
- Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (od wtorku do piątku od 9.00 do 17.00, w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 18.00);
- Muzeum Kurpiowskie w Wachu
- Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
- Zagroda Kurpiowska w Kadzidle
- Muzeum Niepodległości w Warszawie (główna siedziba i oddziały od środy do niedzieli od 10.00 do 17.00)
- Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, specjalne zwiedzanie w ramach nowej oferty „Tajne komplety” lub z nowym audioprzewodnikiem dostępnym na smartfony (czynne od środy do poniedziałku od 10.00 do 18.00)
- Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego (codziennie oprócz poniedziałków i dni świątecznych od 11.00 do 17.00)
- Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych na zamku w Szydłowcu
- Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
- Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
OD 6 MAJA:
- Muzeum Warszawy (od czwartku do niedzieli od 11.00 do 20.00, w czwartki wstęp wolny, od 12 maja nowa wystawa „Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji”)
OD 7 MAJA:
- Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (nowa wystawa „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”)
OD 8 MAJA:
- Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie
OD 11 MAJA:
- Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
14 MAJA:
- Dom Zofii i Oskara Hansenow w Szuminie, oddział Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – otwarcie placówki
15 MAJA
- Noc Muzeów w Warszawie
Zdjęcie: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (fot. archiwum MROT)