5 MILIONÓW OD MAZOWSZA DLA UKRAINY

Jest decyzja sejmiku. Mazowsze przeznaczy 5 mln zł na dalszą pomoc Ukrainie. Władze regionu zakupią środki medyczne i opatrunkowe, a także niezbędne wyposażenie. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, od początku agresji Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę, samorząd województwa podejmuje szereg decyzji mających pomóc mieszkańcom Ukrainy i tym, którzy walczą o jej niezależność.

– Cały czas trwają zakupy niezbędnego wyposażenia medycznego i potrzebnych rzeczy, jak chociażby zestawów pierwszej pomocy, łóżek polowych, kocy, kołder, poduszek, śpiworów. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami z Ukrainy. Na bieżąco informują nas o potrzebach. Pierwsze transporty już za nami. Dziś zwiększyliśmy pulę środków, jaką chcemy na ten cel przeznaczyć do 5 mln zł. Będziemy na bieżąco obserwować rozwój sytuacji i podejmować kolejne decyzje – dodaje.

4 ambulanse już na Ukrainie

Do tej pory Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał Ukrainie cztery ambulanse. Trzy z nich trafiły do Kijowa, a jedna do Chmielnickiego, czyli miasta partnerskiego Ciechanowa. Wszystkie przewiozły przez granicę również pomoc humanitarną. Do Lwowa trafił także transport darów zakupionych ze środków budżetu województwa. To m.in. przenośne zestawy ratownictwa medycznego, elementy wyposażenia apteczek medycznych, takie jak: opaski uciskowe, środki antyseptyczne, koce ratunkowe, rękawice, gaza sterylna, ale także kołdry i poduszki. Wszystkie towary zostały zabezpieczone i opisane po polsku i ukraińsku. Kolejne zakupy są w toku. Mazowsze pracuje także nad uruchomieniem programu unijnego, z którego środki byłyby przeznaczone na długofalową pomoc uchodźcom z Ukrainy.

– Stale monitorujemy sytuację i staramy się, jak najszybciej reagować na napływające do nas potrzeby m.in. wysyłając transporty humanitarne czy przekazując kolejne ambulanse wyposażone w sprzęt medyczny oraz wypełnione niezbędnymi rzeczami. Jesteśmy gotowi na długofalową pomoc – zaznaczył wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Odbyło się już także pięć kursów pociągu humanitarnego przewożącego uchodźców z granicy ukraińskiej na Mazowsze. Do tej pory skorzystało z niego ok. 3,5 tys. osób, głównie kobiet z dziećmi. Z kolei podległe samorządowi szpitale uruchomiły linie telefoniczne w języku ukraińskim. Codziennie do placówek jest przyjmowanych kilkudziesięciu potrzebujących pomocy medycznej uchodźców. Działa już także pomoc psychologiczna i psychiatryczna prowadzona przez lekarzy specjalistów z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii. W siedzibie centrum w Warszawie powstał także punkt opieki dziennej nad dziećmi prowadzony przez doświadczonych pedagogów i psychologów. Wszystkie świadczenia są bezpłatne. Dla obywateli Ukrainy chcących podjąć pracę Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił specjalną infolinię obsługiwaną w języku polskim i ukraińskim. Uruchomiono także serię warsztatów dostępnych dla nauczycieli z całego województwa. Szkolenia mają im pomóc w prowadzeniu zajęć z uczniami z Ukrainy, którzy w coraz większej liczbie dołączają do polskich szkół. Szeroką ofertę dla obywateli Ukrainy przygotowały także podległe Samorządowi Województwa Mazowieckiego instytucje kultury.

Źródło i zdjęcie: Mazovia.pl