CENTRUM NAUKI KOPERNIK. KRÓLESTWO EKSPERYMENTÓW

Centrum Nauki Kopernik to najpopularniejsza na Mazowszu placówka edukacyjna, królestwo eksperymentów, rozbudzania ciekawości i aktywnego wypoczynku. Położone przy Bulwarach Wiślanych Centrum zaspokaja potrzeby poznawcze gości w każdym wieku.

Interaktywne wystawy pomagają poznawać zasady funkcjonowania naszego świata, Planetarium oferuje podróże do wielu wszechświatów – także kultury, dwa teatry uczą nie tylko dramaturgii, a ogród na dachu oraz tereny zielone wokół Centrum służą wypoczynkowi, edukacji i naukowym obserwacjom. 14 lat działalności CNK to niesamowita ewolucja działań edukatorskich oraz modelowanie przyszłości. Polska placówka na światowym poziomie.

Tajemnice świata w jednym miejscu

Ponad milion odwiedzających – tylu ludzi w różnym wieku odwiedza co roku Centrum Nauki Kopernik i Planetarium. Znajdują w tym miejscu inspiracje do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Wielu gości powraca regularnie, ponieważ podczas jednej wizyty nie ma szans na zapoznanie się nawet z połową proponowanych atrakcji.

CNK to przede wszystkim setki angażujących eksponatów pomagających w odkrywaniu zjawisk rządzących światem. Zostały one pogrupowane w wiele wyodrębnionych przestrzeni i działów. Najmłodsi poznają przyrodę eksplorując wystawę Bzzz!, nastolatki i dorośli analizują najważniejsze wyzwania ludzkości pod hasłem „Przyszłość jest dziś”. Wszyscy, niezależnie od wieku, znajdą coś dla siebie w Strefie Eksperymentowania oraz Majsterni, gdzie czekają na nich zagadki logiczne, matematyczne i konstrukcyjne. Jeśli ktoś chce poznać tajniki pracy w laboratoriach, może do nich zajrzeć i przez chwilę poczuć się jak naukowiec.

W CNK działają także dwa teatry. W Teatrze Wysokich Napięć w roli głównej występuje prąd elektryczny, a w Teatrze Robotycznym aktorami są humanoidalne roboty.  Zwiedzanie Centrum to również świetna okazja, by obejrzeć pokaz naukowy lub wziąć udział w warsztatach odbywających się w przestrzeni wystaw.

Wszystkie te atrakcje dostępne są w ramach biletu na wystawy. Zwiedzanie Kopernika można połączyć z wizytą w Planetarium, gdzie odbywają się pokazy astronomiczne, muzyczne i laserowe, koncerty, wykłady oraz projekcje filmowe.

W Centrum odbywają się także różnorodne wydarzenia (Wieczory dla dorosłych, Festiwal Przemiany), warsztaty, wykłady, spotkania oraz działania edukacyjne (programy i warsztaty dla szkół i nauczycieli).

Inkubator nowej wiedzy

Niełatwo zdefiniować Centrum zlokalizowane przy bulwarach wiślanych nie tylko dlatego, że jest niezwykle skomplikowaną strukturą. To miejsce nieustannie się zmienia i pełni wiele funkcji równocześnie. Jest bez wątpienia placówką edukacyjną i popularyzatorską, a także kulturalną oraz naukową.

W 2023 roku w CNK powstała Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, łącząca edukację ze współczesną nauką. To ośrodek badawczo-rozwojowy, w którym powstaje nowa wiedza na temat procesów uczenia się, wykorzystywana potem do tworzenia nowatorskich rozwiązań edukacyjnych – wystaw, eksponatów, scenariuszy zajęć, zestawów edukacyjnych.

W Pracowni współpracują ze sobą zarówno ludzie, jak instytucje: pracownicy Centrum oraz naukowcy, edukatorzy i nauczyciele, uczelnie, sektor publiczny, organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele świata biznesu.

Centrum na mapie Warszawy

Centrum Nauki Kopernik wrosło w nadwiślański krajobraz. To jeden z ważniejszych punktów stołecznego lewobrzeża, czyli bulwarów wiślanych.  Łatwo tu dojechać komunikacją miejską z dowolnego miejsca stolicy (metro, autobusy, rowery miejskie).

Ogromna liczba gości Kopernika  korzysta z okolicznych atrakcji plenerowych (bulwary wiślane, ogrody na dachach BUW i Kopernika, kładka pieszo rowerowa, PGE Narodowy), a także lokalnej infrastruktury gastronomicznej i handlowo-usługowej.