Rodzinny Piknik z Zespołem Mazowsze to cykliczna impreza organizowana od 7 lat na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Karolinie, siedzibie zespołu „Mazowsze”. Z roku na rok Piknik cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a jego rozmach przekracza już ramy wydarzenia o skali regionalnej.
Dwudniowe święto oznacza dla jego uczestników zapoznawanie się z dziedzictwem Mazowsza oraz całego kraju dzięki miejscu (właśnie tutaj znajduje się Centrum Folkloru Polskiego), gospodarzom (zespół „Mazowsze” jest ambasadorem polskiej kultury) oraz kontaktom z żywą kulturą regionalną podczas kiermaszu z udziałem ludowych artystów oraz wytwórców tradycyjnych produktów kulinarnych.
Siedziba zespołu Mazowsze
Siedziba zespołu Mazowsze w Karolinie to miejsce magiczne, nad którym unoszą się opiekuńcze duchy Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, twórców tego kulturalnego fenomenu. Jego sercem jest pałac, w którym mieści się od kilku lat Centrum Folkloru Polskiego.
To właśnie tutaj w 1948 r. rozpoczęła się historia jednego z najsłynniejszych ambasadorów polskiej kultury. Miejsca odwiedzone na całym świecie przez tę grupę upamiętniają kamienie z nazwami miejsc, w których Mazowsze koncertowało, ułożone wzdłuż ścieżek przed głównym wejściem.
Mazowszański pałac kryje w sobie wiele tajemnic, a podczas zwiedzania siedziby zespołu można wysłuchać niesamowitych opowieści o początkach, podróżach i koncertach Mazowsza oraz obejrzeć eksponaty – dary od koronowanych głów i ważnych gości oraz pamiątki przywiezione z zagranicznych wojaży, często z bardzo odległych zakątków świata.
Siedziba Mazowsza to nie tylko pałac, ale również otaczający go 14-hektarowy park oraz nowoczesna sala widowiskowa, Centrum Konferencyjne Mazowsze i Staropolska Karczma Mazowsze.
Atrakcje Rodzinnego Pikniku w Karolinie
Cała siedziba zespołu Mazowsze, z pałacem, parkiem i pozostałymi obiektami, staje się podczas Rodzinnych Pikników fantastycznym terenem dla działań kulturalno-edukacyjnych. Przez dwa dni na trzech scenach można oglądać różne programy całego zespołu, także z zaproszonymi gośćmi. Ale to nie wszystko! Chór, balet i orkiestra przygotowują specjalnie na tę okazję prezentacje ukazujące inne oblicza artystyczne „Mazowsza” niż te, do których zespół przyzwyczaił swoich odbiorców. Na scenach i w innych miejscach odbywają się przez dwa dni koncerty, warsztaty, spektakle teatralne oraz gry i zabawy dla osób w każdym wieku.
Piknik to nie tylko występy sceniczne, ale również prezentacja sztuki regionalnej na stoiskach zaproszonych wystawców oraz możliwość zwiedzania wystawy w Centrum Folkloru Polskiego z przewodnikami. Można tu spotkać wielu twórców ludowych i rękodzielników, którzy przyjeżdżają ze swoimi pracami.
Pyszne, zdrowe i tradycyjne jedzenie zapewniają licznym gościom koła gospodyń wiejskich, które przyjeżdżają do Karolina z całej Polski na Festiwal Kuchni Regionalnych organizowany podczas Pikniku. Miłośnicy kuchni świata mogą z kolei skorzystać z oferty food trucków, więc nie ma obaw, nikt tu nie będzie głodny ani spragniony.
Wszystkie atrakcje dostępne są bezpłatnie: koncerty, spektakle, warsztaty, zabawy. Najłatwiej można tu dotrzeć kolejką WKD (stacja Otrębusy). Jeśli ktoś przybywa z daleka, może skorzystać z noclegu w Gościńcu Mazowsze, a przy okazji lepiej poznać okolicę: otulinę Lasu Młochowskiego. Warto wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową, by poznać z bliska jeden z najpiękniejszych drzewostanów dębowo-sosnowych na Mazowszu.