ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA. FESTIWAL W SADOWNICZYM SERCU EUROPY

Światowy Dzień Jabłka to młode święto czerpiące z bardzo starej tradycji, bo liczącej ponad pół tysiąca lat. Właśnie tyle mają udokumentowane tradycje sadownicze Warki – miasta nazywanego sercem największego sadu Europy. Światowy Dzień Jabłka obchodzony jest w Warce od 2019 r. w okolicach kalendarzowego święta o tej samej nazwie wyznaczonego na 28 września.

Popularny owoc stał się symbolem regionu i głównym bohaterem wydarzenia, któremu towarzyszą m.in.: Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich z kulinarnymi specjałami regionalnymi, pokazy z udziałem najpopularniejszych gwiazd kulinarnych, warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania edukacyjne, gry terenowe oraz wydarzenia popularnonaukowe związane z tematem święta.

Atrakcje Światowego Dnia Jabłka

Światowy Dzień Jabłka to barwny i smakowity festiwal kulinariów i tradycji. Prezentuje największe bogactwo terenów nad Pilicą, którym są sady owocowe, ludzie, którzy się nimi opiekują oraz lokalne tradycje. Ważną częścią imprezy jest Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich, podczas którego prezentowane są specjały kulinarne z jabłkiem w roli głównej. Od kiedy część przepisów została opublikowana w przepiśniku „Spiżarnia Królowej Bony”, każdy może ich spróbować po przygotowaniu we własnym domu!

Co roku odbywa się także Jabłkowy Pokaz kulinarny znanego kucharza. W dotychczasowych edycjach wystąpili m.in. Łukasz Konik i Jan Kuroń. Oczywiście podstawowym składnikiem potraw przygotowywanych podczas pokazów są jabłka. Ta część święta to wyjątkowa gratka dla widowni, która może nie tylko posłuchać opowieści popularnych mistrzów, ale także wziąć udział w bezpłatnych degustacjach.

Ale żeby tego wszystkiego posmakować, potrzebna jest wiedza i praktyka. Czyli edukacja – na każdym poziomie: dla najmłodszych przez zabawę, na przykład w kucharza lub żonglowanie jabłkami, ale można też wziąć udział w prezentacjach Laboratorium Jabłkowego lub obejrzeć wystawy poświęcone historii sadownictwa i regionu.

Ważna jest, oczywiście, ciekawa, przyciągająca widzów oprawa wydarzenia: pokazy iluzjonistów, konkursy, zabawy, gry terenowe, a na zakończenie imprezy koncert popularnych wykonawców muzycznych.

Organizatorami Święta są: Stowarzyszenie W.A.R.K.A. oraz Stowarzyszenie Sady Grójeckie.

Warka – miasto niezwykłych tradycji

Historia i kultura splatają się tu z naturą, nic dziwnego więc, że Warka i jej okolice to jeden z najszybciej rozwijających się regionów turystycznych Mazowsza. Kolejną zaletą jest niewielka odległość (zaledwie 50 km) od Warszawy i wygodny dojazd samochodem i koleją, dlatego tak chętnie miłośnicy weekendowych wycieczek wybierają kierunek – południe.

Wizytówką Warki jest Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i zespół pałacowo-parkowy w Winiarach. W otoczeniu drzew stoi klasycystyczny pałacyk, którego historia sięga początków XVII w. Dom ten często zmieniał właścicieli, kształt architektoniczny i wystrój. W 1967 r. otwarto tu muzeum imienia polsko-amerykańskiego bohatera – Kazimierza Pułaskiego. Po rewitalizacji pałac i jego otoczenie odzyskały blask i zapraszają ze staropolską gościnnością. Można tu poczuć atmosferę szlacheckiego domu, zapoznać się z losami patrona muzeum i innych Polaków, którzy wyemigrowali do USA, a potem wybrać się na spacer po pięknej okolicy.

Muzeum jest prężnie działającym miejscem, w którym odbywają się wystawy czasowe i koncerty. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się piknik historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI z jedyną w Polsce Paradą Pułaskiego. Odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę lipca i przyciąga tłumy.

Zabytkowy park otaczający pałac jest jednym z najpiękniejszych na Mazowszu. Obejmuje pocięte siecią kanałów wodnych starorzecze Pilicy – ptasią enklawę, w której występuje aż 47 gatunków ptactwa. Gdzieniegdzie można dostrzec fragmenty dawnej winnicy, a dzięki ścieżce edukacyjnej – poznać miejscową florę i faunę. W sezonie letnim na gości czekają leżaki, natomiast miłośnicy sportu mogą skorzystać z mini-siłowni.