Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje lub uczestniczy w organizacji wizyt studyjnych po Mazowszu dla dziennikarzy, touroperatorów krajowych i zagranicznych oraz pracowników informacji turystycznej. Kilkakrotnie MROT podejmowała touroperatorów m.in. z Rosji, Niemiec, Węgier, Danii, Włoch, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Finlandii. Podczas opracowywania programów wizyt ściśle współpracujemy z członkami MROT.
Rok 2019
W 2019 MROT we współpracy z Polską Federacją Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz Lokalną Organizacją Turystyczną „Kraina Lessowych Wąwozów” zrealizowała międzyregionalną wizytę studyjną dla przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa oraz Instytucji Zarządzającej Wdrażaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z Turcji. Celem wizyty było podzielenie się przykładami dobrych praktyk dotyczących rozwoju produktów turystycznych na obszarach wiejskich z Mazowsza i Lubelszczyzny. W części mazowieckiej program wizyty obejmował prezentację oferty turystycznej Warszawy (w kontekście inspiracji oferty gastronomicznej produktami lokalnymi i tradycyjnymi mającymi swe korzenie w wiejskiej ofercie kulinarnej) oraz zróżnicowanych ofert i produktów turystyki na obszarach wiejskich Mazowsza, m.in. Młyna Gąsiorowo oraz Szlaku Kulinarnego Mazowiecka Micha Szlachecka, obejmującego turystykę opartą o kulinaria oraz potencjał obszarów wiejskich. Przedstawione zostały produkty turystyczne na wsi obejmujące ofertę szerszą niż noclegi i wyżywienie. Podczas wizyty zaprezentowano także możliwości produkowania upominków i gadżetów promocyjnych inspirowanych kulturą i sztuką ludową oraz życiem wsi.
Rok 2018
Wizyta studyjna dla dziennikarzy reprezentujących francuski program telewizyjny o kulinariach i najciekawszych targowiskach świata z lokalnymi produktami spożywczymi; trasa ich 4-dniowej wizyty na Mazowszu wiodła poprzez Siedlce, Dwór Mościbrody, Szlak Kulinarny Mazowiecka Micha Szlachecka, Mińsk Mazowiecki, Pałac Mała Wieś, Żelazową Wolę, Puszczę Kampinoską i Warszawę; projekt zrealizowany został w ramach współpracy z ZOPOT w Paryżu, a program pojawił się na antenie francuskiej telewizji TV5 Monde w 2019 roku.
Wizyta studyjna dla dziennikarzy skandynawskich, głownie duńskich, specjalizujących się w golfie i aktywnym wypoczynku; trasa ich 3-dniowego pobytu na Mazowszu obejmowała wizyty i grę na polach golfowych First Warsaw Golf & Country Club i Lisia Polana oraz w miejscach z możliwością aktywnego wypoczynku – w Pałacu Zegrze nad Zalewem Zegrzyńskim i hotelu Bonifacio; projekt zrealizowany został w ramach współpracy z ZOPOT w Sztokholmie, a artykuły o atrakcjach pobytu na Mazowszu pojawiły się w duńskich czasopismach specjalistycznych.
Rok 2017
Wizyta studyjna dla informatorów turystycznych
W roku 2017 Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz MROT zorganizowały wizyty studyjne dla informatorów turystycznych Stołecznego Biura Turystyki oraz pozostałych funkcjonujących centrów i punktów IT w Warszawie. Wizyty były odpowiedzią na zgłoszone zapotrzebowanie informatorów, a ich celem było zapoznanie informatorów z atrakcjami i produktami województwa mazowieckiego, aby mogli oni wiarygodnie zachęcać turystów i mieszkańców Warszawy odwiedzających punkty informacji turystycznej do podróżowania i spędzania czasu w regionie. Podczas wizyt studyjnych zaprezentowano: Europejskie Centrum Artystyczne w Sannikach, atrakcje turystyczne Płocka, Muzeum Wsi Mazowieckiej, atrakcje turystyczne Pułtuska, twierdzę Modlin oraz lotnisko Modlin, atrakcje turystyczne Góry Kalwarii, hotel Sielanka nad Pilicą, Muzeum Wsi Radomskiej, Pałac Domaniowski, Szydłowiec, Pałac Odrowążów w Chlewiskach, atrakcje turystyczne Żyrardowa.
Wizyta studyjna „7 odsłon mazowieckiego ziemniaka”
W szerokim wachlarzu działań MROT pojawiła się nowa aktywność. To unikatowe imprezy komentowane realizowane we współpracy z naszymi członkami, adresowane do mediów branżowych, blogerów, przedstawicieli biur podróży i tour operatorów oraz przedstawicieli instytucji centralnych i regionalnych ukierunkowanych na rozwój gospodarki turystycznej Mazowsza. Pierwszą wizytę odbyliśmy w Młynie Gąsiorowo leżącym wśród pól i łąk Mazowsza, nieopodal Pułtuska, czyli ok. godziny jazdy samochodem z Warszawy. Tematem kolacji komentowanej było „7 odsłon mazowieckiego ziemniaka”. Na początek pojawił się gorący rosół z gęsiny podany z pieczonym ziemniakiem, plastrem gęsi i szczypiorem. Następnie: placki ziemniaczane (zwane tutaj o dziwo racuchami) z sosem kurkowym, a potem cepeliny z kapustą i grzybami polane cebulką na maśle. Z pieca chlebowego podano rejbak kurpiowski czyli babkę ziemniaczaną, po niej zaś specjał Gąsiorowa – przecieraki ze skwarkami i wiejskim twarogiem. Na stołach obecna była również sałatka ziemniaczana z kiszonym ogórkiem, a na zakończenie kolacji pojawiły się pieczone w ognisku ziemniaki, a do nich ziołowe masło. Podczas spotkania z programem wokalno-tanecznym wystąpił 30-osobowy zespół „Gloria” prezentujący tradycyjne przyśpiewki i tańce z regionu Puszczy Białej.