Nabór edycja 2025/2026

Warszawa, 03 lutego 2025

Ogłoszenie wyników naboru

W dniu 30 stycznia br., jako ostatni etap kwalifikacji, odbyły się przesłuchania przedstawicieli reprezentujących inicjatywy turystyczne zgłoszone do Programu inkubacji i rozwoju inicjatyw turystycznych Mazowsza, będącego częścią Laboratorium Inicjatyw Turystycznych.

Do II etapu oceny merytorycznej Komisja Oceniająca zaprosiła przedstawicieli czterech inicjatyw, które w I etapie oceny merytorycznej uzyskały wymagany próg 25 punktów, przy czym dwie z inicjatyw zostały wykluczone z oceny ze względu na braki formalne.

W wyniku II etapu oceny merytorycznej ranking zgłoszonych inicjatyw przedstawia się następująco:
1. „Rowerem na Szlaku Jabłkowym w Największym Sadzie Europy” – suma pkt. 74 (na 75 możliwych do uzyskania),
2. „Mińska Mapa Przygód – nazwa robocza” – suma pkt. 54 (na 75 możliwych do uzyskania),
3. „”Przedwiośnie” na wschodnim Mazowszu – śladami Cezarego Baryki w roku Stefana Żeromskiego” – nie podlega ocenie ze względu na braki formalne w odniesieniu do § 5 pkt. 10. Regulaminu Programu inkubacji i rozwoju inicjatyw turystycznych Mazowsza.
4. „Kamieniołom w Szydłowcu – Aktywna Forma Turystyki i Rekreacji” – nie podlega ocenie ze względu na braki formalne w odniesieniu do § 5 pkt. 10. Regulaminu Programu inkubacji i rozwoju inicjatyw turystycznych Mazowsza.

Najwyższą liczbę punktów uzyskały inicjatywy: „Rowerem na Szlaku Jabłkowym w Największym Sadzie Europy” oraz „Mińska Mapa Przygód – nazwa robocza” i tym samym zakwalifikowały się do Programu inkubacji i rozwoju inicjatyw turystycznych Mazowsza, uzyskując tytuł Inicjatywy Turystycznej Mazowsza 2025.

 

 

 

Warszawa, 15 stycznia 2025

Protokół z zakończenia przyjmowania zgłoszeń

W dniu 14 stycznia 2025 r. o godz. 23:59 zakończono nabór inicjatyw turystycznych do II edycji Programu inkubacji i rozwoju inicjatyw turystycznych Mazowsza, będącego częścią Laboratorium Inicjatyw Turystycznych.

W wymaganym terminie zgłoszenia przesłało cztery inicjatywy. Ze względu na rodzaj produktu, do utworzenia którego zmierza Inicjatywa odnotowano:

  • 2 inicjatywy z pomysłem na szlak,
  • 1 inicjatywa z pomysłem na obiekt,
  • 1 inicjatywa z pomysłem na imprezę turystyczną.

 

 

 

Warszawa, 10 grudnia 2024

Ogłoszenie o naborze uczestników

Programu inkubacji i rozwoju inicjatyw turystycznych Mazowsza

Zapraszamy do udziału w II edycji Programu inkubacji i rozwoju inicjatyw turystycznych Mazowsza. Program jest głównym działaniem w ramach projektu Laboratorium Inicjatyw Turystycznych Mazowsza. Do 14 stycznia 2025 r. czekamy na zgłoszenia inicjatyw, które mają pomysł na komercjalizację produktów turystycznych.

Celem Laboratorium Inicjatyw Turystycznych jest wsparcie istniejących i powstających na Mazowszu inicjatyw turystycznych poprzez przekazywanie wiedzy i kompetencji za pośrednictwem ekspertów i praktyków. Dla członków MROT w ofercie Laboratorium, oprócz programu inkubacji, znajduje się program szkoleniowo-warsztatowy, planowane jest wydarzenie pn. Forum Inicjatyw Turystycznych Mazowsza oraz internetowa platforma integracyjna.

Program inkubacji i rozwoju inicjatyw turystycznych Mazowsza to pierwsza w Polsce tego typu forma wsparcia komercjalizacji marek i produktów turystycznych regionu. Edycję pilotażową mamy już za sobą. Do udziału w Programie zachęcamy inicjatywy turystyczne, które składają się z co najmniej 3 inicjatorów, z których minimum jeden jest członkiem MROT. Celem zgłoszonej inicjatywy powinno być stworzenie marki: turystycznego produktu sieciowego, szlaku, miejsca, obiektu, imprezy turystycznej lub wydarzenia. Inkubacja inicjatywy w Programie polegać będzie na opracowaniu podstaw do komercjalizacji marki lub produktu turystycznego w postaci przygotowania planu lub strategii.

W II edycji Programu MROT zamierza wesprzeć do 2 wybranych inicjatyw zestawem świadczeń o wartości do 50 tys. złotych każdy. W uzasadnionych przypadkach Zarząd MROT na wniosek Opiekuna inicjatywy może podjąć decyzję o zwiększeniu kwoty wsparcia. Zakwalifikowane inicjatywy mogą liczyć na:

  • profesjonalne doradztwo eksperta, pod którego kierunkiem powstanie dokument strategiczny marki lub produktu turystycznego;
  • konsultacje dodatkowych ekspertów z różnych dziedzin specjalistycznych;
  • opiekę organizacyjną MROT w postaci zapewnienia opiekuna inkubacji inicjatywy;
  • organizację krajowego wyjazdu studyjnego dla członków inicjatywy;
  • promocję inicjatywy przez MROT;
  • możliwość uczestnictwa w organizowanych przez MROT szkoleniach, warsztatach
    i wyjazdach studyjnych na zasadach priorytetowych.

Inicjatywy można zgłaszać poprzez

Zgłoszenia oceniane będą pod względem formalnym i merytorycznym w dwóch etapach:

  • I – ocena informacji zawartych w formularzu zgłoszeniowym;
  • II – zaprezentowanie wybranych inicjatyw przed Komisją Oceniającą (w siedzibie MROT).

Na zgłoszenia czekamy do 14 stycznia 2025 r.

Wyniki oceny w pierwszym etapie ogłoszone zostaną do 27 stycznia 2025 r.

Prezentacje inicjatyw odbędą się do 31 stycznia 2025 r.

Ogłoszenie zakwalifikowanych inicjatyw odbędzie się do 5 lutego 2025 r.

Inkubacja wybranych inicjatyw rozpocznie się od negocjacji zakresu inkubacji oraz podpisania porozumienia z MROT, w którym określone zostaną szczegółowe działania wraz z ich harmonogramem.

Inkubacja inicjatywy potrwa maksymalnie 18 miesięcy i zakończy się w 2026 roku.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w programie zapraszamy na szkolenie, podczas którego zaprezentujemy zasady Programu i odpowiemy na wszystkie pytania. Szkolenie odbędzie się w dniu 16 grudnia br. w formule on-line w godz. 12.00-14.00. Link do spotkania na zoomie: https://us02web.zoom.us/j/82378145584

Szczegółowe warunki przystąpienia oraz zasady Programu znajdują się w regulaminie Programu.

Jeśli mają Państwo pytania, prosimy o kontakt z Biurem MROT pod numerem tel. +48 665 696 994.

 

ZAŁĄCZNIKI

REGULAMIN PROGRAMU INKUBACJI I ROZWOJU INICJATYW TURYSTYCZNYCH (PDF)

KRYTERIA OCENY ZGŁASZANYCH INICJATYW (PDF)

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY ON-LINE

STRATEGIA MARKI WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

STRATEGIA ROZWOJU TURYSTYKI W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM

PROJEKT POROZUMIENIA (PDF)

ZESTAW ŚWIADCZEŃ

HARMONOGRAM 2025/26

PREZENTACJA ZE SZKOLENIA ONLINE 16.12.2024