MAZOWIECKI GRAVEL . ULTRAMARATON ROWEROWY PO MAZOWIECKICH BEZDROŻACH

Ma zaledwie dwa lata, ale fanów więcej niż niejedna impreza z wieloletnią historią. Mazowiecki Gravel, pierwszy ultramaraton rowerowy po mazowieckich bezdrożach, wystartował po raz pierwszy w czerwcu 2021 roku. Jego uczestnicy pokonali ponad pół tysiąca kilometrów w limicie czasowym:  64 godziny i zatoczyli pętlę wokół Warszawy odwiedzając mnóstwo fantastycznych miejsc. Rok później podobny dystans pokonali zupełnie inną trasą, poznając kolejne atrakcje turystyczne Mazowsza.

Rowery na wyprawy

Dla niewtajemniczonych: „gravel” (ang. żwir) to stosunkowo nowy typ rowerów, które zostały stworzone w Stanach Zjednoczonych z myślą o rowerzystach pokonujących długie dystanse szutrowymi drogami. Zaletą graveli jest przede wszystkim ich uniwersalny charakter – lekkość i konstrukcja ramy pozwalają na dobre osiągi na asfalcie, a szersze niż w kolarkach opony i tarczowe hamulce umożliwiają swobodne operowanie na nierównej nawierzchni.

Dodatkowo rower tego typu posiada liczne zaczepy na torby, sakwy czy bidony. W praktyce oznacza to, że można nim szybko i wygodnie przejechać z domu do pracy, a chwilę później wyruszyć na dwudniową wyprawę, pokonując nawet kilkaset kilometrów.

Idea ultramaratonu

Ultramaratony typu „gravel” stają się ostatnio coraz popularniejsze. Nie trzeba było dużo czasu, aby bogate w architektoniczne i przyrodnicze perełki Mazowsze postarało się o własną imprezę tego typu.

Organizacją przedsięwzięcia zajęło się stworzone specjalnie w tym celu Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel. Jego członkowie to zapaleni rowerzyści, którzy odbyli niejedną wycieczkę po naszym regionie i brali udział w innych ultramaratonach rowerowych. Jednym z nich jest słynny rajd „Wisła 1200”, którego trasa prowadzi od źródeł do ujścia Wisły, czyli również przez mazowieckie tereny.

Trasa pierwszego Mazowieckiego Gravela (około 550 km) zatoczyła wokół Warszawy okrąg o promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

Formuła zawodów

Mazowiecki Gravel odbywa się w formule bez wsparcia. Oznacza to, że uczestnicy imprezy muszą przebyć ją samodzielnie, a każda forma pomocy musi być w tym samym stopniu dostępna dla wszystkich.

Imprezie przyświeca idea współzawodnictwa fair play. Dla większości startujących udział w wydarzeniu jest okazją, aby zmierzyć się z samym sobą. Jest to też szansa na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni. W trakcie rywalizacji wokół zawodników tworzą się grupy kibiców. Miejsce na trasie każdego zawodnika jest transmitowane na bieżąco za pomocą urządzeń GPS i aplikacji internetowej. Kolarze spotykają się z życzliwością ludzi na trasie. Udział w ultramaratonie pomaga kształtować charakter i pozostawia wspomnienia na wiele lat.

Co po pierwszym Mazowieckim Gravelu?

Najważniejsze: została wyznaczona trasa rowerowa wokół Mazowsza biegnąca głównie mało uczęszczanymi drogami, ale zahaczająca o największe turystyczne atrakcje regionu. Powstał  przewodnik z opisem tych atrakcji oraz mapa, a także mapa googlowska z naniesioną trasą.

Opis trasy pierwszego Mazowieckiego Gravela trafiły na stronę serwisu Moda na Mazowsze w formie cyklu artykułów – miniprzewodników po kolejnych etapach mazowieckiej pętli wokół Warszawy: z Warki przez Puszczę Bolimowską, Żelazową Wolę, Wyszogród, Ciechanów, Różan, Brok, Nadbużański Park Krajobrazowy, Jeruzal, Górę Kalwarię i Czersk do Warki.

Wyścig dawno się zakończył, a trasa czeka na kolejnych rowerzystów – wyczynowych i spacerowych, samotników i rodziny podróżujące wakacyjnie na dwóch kółkach, sportowców z rewelacyjną kondycją i niedzielnych turystów dopiero rozpoczynających pracę nad formą, słowem – powstały nowe narzędzia ułatwiające poznawanie Mazowsza w trakcie jazdy jednośladem i może je wykorzystać każdy, kto ma na to ochotę. Podobnie będzie w kolejnymi trasami wyznaczonymi dla miłośników tego typu wyzwań, którzy przecierają szlaki swoim następcom.